Bezpieczne wakacje 2017 - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne wakacje 2017

Rozpoczęły się długo wyczekiwane przez uczniów wakacje. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży zduńskowolscy policjanci poprzedzili je spotkaniami w szkołach, podczas których ostrzegali o zagrożeniach oraz przypominali, czego się wystrzegać i na co zwracać uwagę, aby wypoczynek był bezpieczny.

Dzielnicowi i funkcjonariusze zespołu ds. nieletnich docierali do szkół powiatu zduńskowolskiego, gdzie podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą udzielali cennych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w okresie wakacyjnym. Nie zabrakło porad z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Mundurowi apelowali o rozwagę i ostrożność podczas spędzania wolnego czasu nad wodą. Przypominali, że brawura i brak wyobraźni  to najczęstsze przyczyny tragedii. Mówili, czego się wystrzegać i na co zwracać uwagę, aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny. Uświadamiali, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane, i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Ostrzegali przez kąpielami w "dzikich kąpieliskach", które zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.

W trakcie spotkań policjanci opowiadali o niebezpieczeństwach związanych z spożywaniem alkoholu, zażywaniem środków odurzających, w tym tzw. „dopalaczy”. Podpowiadają uczniom, jak skutecznie unikać zagrożeń i niebezpieczeństw, a także informowali o konsekwencjach prawnych, z którymi muszą się liczyć nieletni w przypadku popełnienia czynu karalnego lub zachowań świadczących o przejawach demoralizacji.

Wizyty w szkołach stały się też okazją do rozmów z dyrektorami, pedagogami oraz nauczycielami. Poza tematem bezpieczeństwa w okresie wakacyjnym dzielnicowi przybliżali również ideą programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz narzędzia informatycznego - Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.