Bezpieczny Internet nie tylko w ferie! - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny Internet nie tylko w ferie!

Bezpieczne i kulturalne zachowania w internecie, a także przemoc rówieśnicza, cyberprzemoc to tematy poruszone przez policjantów podczas spotkań z dziećmi spędzającymi ferie w świetlicach na terenie gminy Zapolice, które odbyły się 6 lutego 2018 roku. Data ta nie była przypadkowa. Właśnie tego dnia przypada Dzień Bezpiecznego Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

Tegorocznemu DBI towarzyszy hasło „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Internet może dać nam wiele dobrego - jeśli umiemy się nim posłużyć. Niezależnie od swojego wieku należy pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co piszemy i publikujemy zostaje w niej na długi czas. Dlatego umieszczane informacje powinny być przez nas przemyślane. Komentarze, które pozostawiamy na odwiedzanych stronach, powinny dobrze o nas świadczyć. Tak jak w życiu codziennym - odnośmy się do innych z szacunkiem, bez wyzwisk czy zastraszania. Mając świadomość, że to właśnie my tworzymy Internet pamiętajmy, jakim chcielibyśmy go zastać i dbajmy o wspólne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Zgodnie z tą ideą dzielnicowi oraz policjantka Zespołu ds. Nieletnich i Patologii spotkali się z dziećmi spędzającymi ferie w świetlicach w Branicy i Swędzieniejewicach. Tematem przewodnim prowadzonych przez nich zajęć były bezpieczne i kulturalne zachowania w internecie, a także przemoc rówieśnicza, cyberprzemoc. Przy wykorzystaniu filmów edukacyjnych policjanci dokładnie omówili w jaki sposób najczęściej dochodzi do przemocy, również tej w świecie wirtualnym. Podpowiadali z kim należy się kontaktować w przypadku, kiedy uczeń podejrzewa lub wie, że stał się ofiarą takich zachowań ze strony rówieśników lub innych osób.

Podczas spotkania z dziećmi zostały omówione również tematy dotyczące bezpiecznych zachowań podczas ferii. Policjanci wskazywali zagrożenia, które mogą nastąpić podczas zabaw zimowych, a także o właściwym zachowaniu w domu. Nie zabrakło również cennych rad dotyczących bezpiecznego poruszania się po drogach.