Policjanci upamiętnili Żołnierzy Wyklętych - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci upamiętnili Żołnierzy Wyklętych

W zduńskowolskich uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele stowarzyszeń, placówek oświatowych oraz służb mundurowych. Zduńskowolską Policję reprezentował Zastępca Komendanta Powiatowego Policji mł. insp. Jarosław Tokarski.

3 lutego 2011 roku Sejm RP ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze Wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walczyli przeciwstawiając się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Wielu z nich poległo w obronie Ojczyzny z bronią w ręku, inni zostali zamęczeni w więzieniach długotrwałymi przesłuchaniami i torturami.

Inni bohaterowie antykomunistycznego podziemia przechodzili pokazowe procesy zakończone wyrokami śmierci, które następnie były wykonywane. Nieliczni przeżyli czasy PRL-u i doczekali ustawy honorującej ich wieloletnie zasługi w walce z sowieckim okupantem. W szeregach Żołnierzy Niezłomnych znajdowała się grupa funkcjonariuszy przedwojennej Policji Państwowej, którzy po przegranej wojnie obronnej 1939 r. przedostali się do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Tam w szeregach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, desantowani jako cichociemni na tereny okupowane, kontynuowali walkę zbrojną z okupantem, a po zakończeniu wojny prowadzili działalność konspiracyjną, stawiając opór sowietyzacji kraju.

Zduńskowolskie uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych w Bazylice Mniejszej w Zduńskiej Woli. Po nabożeństwie uroczystości przeniosły się ulicę Złotnickiego pod pomnik Żołnierzy Wykletych. Tam wygłoszone zostały przemówienia oraz złożone kwiaty i wieńce. W imieniu zduńskowolskich policjantów hołd bohaterom oddał Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Zduńskiej Woli  ml.insp. Jarosław Tokarski.