Podsumowanie świątecznego weekendu - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie świątecznego weekendu

Jak co roku, w trosce o bezpieczeństwo podróżujących podczas Świąt Wielkanocnych, trwały wzmożone działania Policji. Funkcjonariusze nie tylko kontrolowali prędkość, ale też stan trzeźwości kierujących. Sprawdzany był stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, a zwłaszcza dzieci.

Świąteczne działania zduńskowolskich policjantów na drogach poprzedzone były przeprowadzeniem 30 marca 2018 roku akcji "prędkość". Tego dnia funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego ujawnili 13 wykroczeń polegających na przekraczaniu dozwolonej prędkości, za które niezdyscyplinowani kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi.

Wielkanocny weekend na drogach w powiecie zduńskowolskim minął bezpiecznie. Policjanci odnotowali 11 niegroźnych kolizji drogowych, nie doszło do żadnego wypadku.

Pomimo policyjnych apeli o rozwagę wciąż zdarzają się nieodpowiedzialni kierowcy, którzy wsiadając za kierownicę pojazdów w stanie nietrzeźwości stwarzają realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu. 31 marca 2018 roku policjanci z Posterunku Policji w Szadku  zatrzymali w Lichawie 23-letniego mieszkańca powiatu łaskiego, który kierował motorowerem mając w organizmie blisko 2 promile alkoholu. Mężczyzna ten wcześniej zlekceważył sygnały policjantów do zatrzymania się, a następnie próbował uciekać pieszo. Okazało się również, że 23-latek kierował motorowerem wbrew sądowemu zakazowi. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości pomimo sądowego zakazu oraz niezatrzymania się do kontroli drogowej. Nieodpowiedzialnemu kierowcy grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Pamiętajmy!

Nietrzeźwy kierowca stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:

  • zmniejsza szybkość reakcji

  • ogranicza pole widzenia

  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,

  • powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,

  • powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.