Rowerzysta odpowie za spowodowanie wypadku - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Rowerzysta odpowie za spowodowanie wypadku

2 lipca 2018 r. około godz. 17:30 jadący chodnikiem Al. Kościuszki w Zduńskiej Woli rowerzysta potrącił 3-letnią dziewczynkę. Małoletnia ze złamanym obojczykiem trafiła do szpitala. 37-letni rowerzysta będący pod wpływem alkoholu odpowie za spowodowanie wypadku drogowego, za co grodzi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Wezwani na miejsce mundurowi ustalili, że jadący chodnikiem rowerzysta najechał na dziecko, które wcześniej z samochodu wysadziła matka. Dziewczynka ze złamanym obojczykiem trafiła do szpitala. Rowerzysta znajdował się pod wpływem alkoholu. Badanie wykazało, że w jego organizmie znajduję się około 0,3 promila alkoholu. Kierujący rowerem 37-latek  odpowie za spowodowanie wypadku drogowego. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3.

Przypominamy!

Rowerzysta w świetle „Kodeksu drogowego” (ustawa Prawo o ruchu drogowym Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.) to kierujący i tak jak każdy uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany do przestrzegania przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych, poleceń i sygnałów osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego. W przypadku naruszenia tych przepisów odpowiada na ogólnych zasadach i może być na niego nałożona grzywna w postaci mandatu karnego lub w postępowaniu przed Sądem.

Miejscami przeznaczonymi do ruchu rowerów są przede wszystkim droga dla rowerów i pas ruchu dla rowerów oraz pobocze. W przypadku braku takich miejsc, rowerzysta porusza się po jezdni. Oczywiście obowiązuje go ruch prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Środkiem pasa ruchu może poruszać się, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku.

Z chodnika może korzystać tylko w szczególnych przypadkach:

  • gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

  • kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący rowerem ma obowiązek jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta przejeżdża przez jezdnię tylko po przejeździe dla rowerzystów. Chcąc przedostać się na drugą stronę drogi po przejściu dla pieszych ma obowiązek zejść z roweru – wówczas prowadząc go, pchając lub ciągnąc, staje się pieszym. Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł.