Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjna akcja „Alkohol i Narkotyki”

12 stycznia 2019 r. policjanci prowadzili ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Alkohol i Narkotyki”. Akcja ukierunkowana była na wyeliminowanie z polskich dróg tych, którzy siadają za kierownicę po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

Głównym celem działań „Alkohol i narkotyki” było badanie stanu trzeźwości, jak największej liczby kierujących pojazdami, a tym samym ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

W trakcie działań zduńskowolscy policjanci wyeliminowali z ruchu trzech nietrzeźwych kierujących. Niechlubnym rekordzistą okazał się 34-letni zduńskowolanin, który kierował mazdą mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Przypominamy! Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. 

Prowadzenie pojazdu wymaga od kierującego odpowiedniej sprawności psychofizycznej (ocena sytuacji drogowej, orientacja przestrzenna, widzenie stereometryczne, widzenie w mroku, sprawność ruchowa) oraz sprawności psychomotorycznej (szybkość i dokładność koordynacji wzrokowo ruchowej, orientacja przestrzenna). U kierującego, będącego pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, może dojść do zaburzenia wyżej wymienionych sprawności, a to w konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo powstania wypadku drogowego.

Należy również pamiętać, że im większa dawka alkoholu, tym dłużej trwa jego neutralizowanie w organizmie. Niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce wtedy, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będzie w dobrej kondycji do prowadzenia pojazdu.

Pamiętaj:

  • Jeżeli planujesz prowadzenie pojazdu nie spożywaj alkoholu lub podobnie działającego środka.
  • Jeżeli masz wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości – wykonaj badanie. Takie badanie można wykonać m.in. w większości jednostek Policji.
  • Odmawiaj jazdy z kierowcą, który jest pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka – uniemożliwij mu dalszą jazdę.
Powrót na górę strony