Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Apelujemy o ostrożność!

17 lutego na jednej ze zduńskowolskich dróg doszło do potrącenia kobiety na przejściu dla pieszych. Policjanci apelują o ostrożność do wszystkich użytkowników dróg - pieszych, rowerzystów i kierujących pojazdami.

17 lutego 2019 roku, po godzinie 19:00, na ul. Złotej w Zduńskiej Woli,35-letnia kierująca pojazdem marki peugeot potrąciła przechodzącą przez przejście dla pieszych kobietę. 54-letnia piesza trafiła do szpitala w Sieradzu. Od początku 2019 roku funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Zduńskowolskiej komendy odnotowali sześć zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Korzystanie z drogi przez wszystkich uczestników ruchu, pieszego, kierującego wymaga rozsądku, wzajemnego szacunku i przede wszystkim przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci apelują do kierowców:

 • zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu;
 • nie wyprzedzaj i nie omijaj innych pojazdów na przejściach;
 • jedź z dozwoloną i dostosowaną do warunków drogowych prędkością, aby móc w sytuacji kryzysowej odpowiednio wcześnie zareagować.

Przechodzenie przez jezdnię

To niby nic trudnego, ale czynność ta powinna być wykonywana „z głową”. Przejście dla pieszych wskazuje tylko miejsce, w którym dozwolone jest przechodzenie przez ulicę lecz nie zapewnia stu procentowego bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniamy sobie sami.

Przechodząc przez jezdnię pamiętaj:

 • Nie przechodź przez ulicę „z marszu”, zatrzymaj się i oceń sytuację.
 • ZAWSZE, niezależnie od tego gdzie przechodzisz (także na światłach): spójrz w lewo, potem w prawo, znów w lewo. Nic nie jedzie – przechodzisz. Jeśli samochód nie zwalnia CZEKAJ, nawet gdy masz zielone światło.
 • Stosuj zasadę szczególnej ostrożności, przecież może się zdarzyć, że kierowca będzie nietrzeźwy albo zachowa się jak nieodpowiedzialny pirat drogowy. Masz za dużo do stracenia żeby mu udowodnić, że to ty masz pierwszeństwo.
 • Uważaj szczególnie wtedy gdy jest zła widoczność na drodze, czyli: o zmroku, w nocy,  w czasie deszczu albo śniegu. 
 • Nigdy nie przechodź w miejscu gdzie kierowcy nie spodziewają się pieszych np. tam gdzie barierki oddzielają jezdnię od chodnika.
 • Nie wchodź nagle na jezdnię spoza przeszkody: żywopłotu, zaparkowanego pojazdu, autobusu, który zatrzymał się na przystanku. itp.
 • Szybko pokonuj jezdnię, ale nie przebiegaj.
 • Jeśli przechodzisz przez jezdnię dwupasmową zawsze upewnij się czy przepuszczą cię samochody jadące po obydwu pasach RUCHU.
 • Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu 
 • Jednakże poza przejściem możesz pokonać jezdnię tylko pod warunkiem, że nie spowoduje TO zagrożenia bezpieczeństwa lub utrudnienia ruchu pojazdów.
 • Będąc na jezdni poza przejściem ustępuj pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi idź drogą najkrótszą.
 • Zabrania się: przebiegania przez jezdnię, przechodzenia w miejscu o ograniczonej widoczności, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby.

Nie ryzykuj! Nie przechodź (przebiegaj) na czerwonym świetle. W miastach takie zachowanie pieszych zalicza się do głównych przyczyn wypadków z ich udziałem.

Rowerem po ścieżce i na przejeździe

Rowerzysta ma obowiązek poruszania się ścieżką rowerową, jeżeli taka ścieżka jest wytyczona wzdłuż drogi w kierunku, w którym podąża. Najniebezpieczniejszym punktem są w tym przypadku przecięcia ciągów komunikacyjnych samochodów i rowerów. Często w naszych miastach spotykamy jeszcze przejścia dla pieszych w ciągu drogi rowerowej. Rowerzysta musi wtedy zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez przejście. Złamanie tego zakazu może kosztować nas nawet 100 zł. Jeśli jednak przez przejście poprowadzona jest ścieżka rowerowa, nie ma obowiązku zsiadania z roweru.

Bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa będzie nasze zachowanie na przejeździe rowerowym. Rowerzysta ma obecnie pierwszeństwo przejazdu na przejeździe rowerowym. Kierowca samochodu dojeżdżając do przejazdu powinien zachować szczególną ostrożność i jeżeli już wjedziemy na przejazd, powinien ustąpić nam pierwszeństwa. Z ustawy został wykreślony przepis, który zakazywał rowerzyście wjazd na przejazd dla rowerów bezpośrednio przed samochodem. Natomiast rowerzyści powinni w tym przypadku zachować rozsądek, by kierowcy nie mieli argumentów mówiących, że na drodze pojawia się rowerzysta „znikąd”.

Rower jadący prosto ma bezwzględne pierwszeństwo przed samochodem w przypadku, gdy kierowca samochodu skręca w prawo i przecina ścieżkę rowerową, wyznaczony pas dla rowerów, a nawet gdy jedzie pasem ruchu obok rowerzysty, który ma zamiar jechać na wprost. Taka sama sytuacja ma miejsce, gdy samochód dojeżdża do drogi głównej i napotyka znak ustąp pierwszeństwa przejazdu. Ten znak zobowiązuje go wówczas także do przepuszczenia rowerzysty jadącego ścieżką rowerową.

Rowerzysta musi natomiast ustąpić pierwszeństwo samochodom, jeżeli włącza się do ruchu. Takie zachowanie obejmują także przypadki, gdy wjeżdża z pobocza lub ścieżki rowerowej na ulicę.