Uwaga! "Niechroniony" - Prewencja - Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli

Uwaga! "Niechroniony"

"Niechronieni" najbardziej zagrożeni wypadkami

Pod pojęciem "niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" kryją się piesi, rowerzyści i motorowerzyści. W trakcie "zderzenia" z pojazdem pieszego nie chroni nic. Nie może liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa, strefy kontrolowanego zgniotu etc. Jest całkowicie "odsłonięty" i w konsekwencji narażony na bardzo poważne obrażenia ciała już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h. W zderzeniu  z pojazdem poruszającym się z prędkością 50 km/h - pieszy ma już tylko około 50 proc. szans na przeżycie, a przy prędkości około 80 km/h prawdopodobieństwo przeżycia pieszego spadają praktycznie do zera. Policyjne statystyki dowodzą, że błędy pieszych są przyczyną 15-20 procent wypadków drogowych. Podejmowane działania powinny skupić się więc na tej grupie, by jeszcze bardziej zredukować jej udział w zdarzeniach drogowych.

Przeanalizujmy pod tym względem 2011 rok i zdarzenia na terenie powiatu zduńskowolskiego. Ogółem jak dotychczas odnotowano 68 wypadków w których zginęło 6 osób, a 94 osoby były ranne. Odnotowano w tym okresie 539 kolizji. W porównaniu do 2010 roku nastąpił wzrost ilości wypadków spowodowanych przez pieszych z  7 na 8. W zdarzeniach tych  jednak żaden z pieszych nie poniósł śmierci,  a rannych zostało  8 pieszych.

Najczęstszą przyczyną zdarzeń spowodowanych przez pieszych było nieostrożne wejście na jezdnię, z tej przyczyny zaistniało aż 5 wypadków drogowych. Brali oni udział w 18 zdarzeniach drogowych.

Rowerzyści i motorowerzyści byli sprawcami 8  wypadków drogowych w których zginął  1 kierujący rowerem, a rannych zostały  7  osób, ponadto rowerzyści  spowodowali  7 kolizji drogowych, jednocześnie rowerzyści  brali udział w 22  zdarzeniach drogowych.

 Najczęstsze przyczyny zdarzeń powodowanych przez rowerzystów to:

  1. Nieprawidłowe skręcanie,
  2. nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Najczęściej przyczyną zdarzeń spowodowanych przez kierowców w których ofiarami byli piesi są:

  1. Nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych,
  2. Nieustąpienie pieszemu pierwszeństwa,
  3. Nieprawidłowe cofanie.

Najczęściej przyczyną zdarzeń spowodowanych przez kierowców w których ofiarami byli rowerzyści są:

  1. nieprawidłowe wyprzedzanie,
  2. nieustąpienie pierwszeństwa rowerzyście.