Ocalić od zapomnienia - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Ocalić od zapomnienia

2 kwietnia 2019 roku w Wojsławicach zduńskowolscy policjanci uczcili pamięć funkcjonariuszy Policji Państwowej zamordowanych na Wschodzie. Pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z 1940 roku honor poległym oddał Poczet Sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli oraz Komendant Powiatowy Policji insp.Małgorzata Mączyńska.

W kwietniu każdego roku, na terenie Szkoły Podstawowej w Wojsławicach, organizowane są obchody Gminnego Dnia Katyńskiego. W tym roku w uroczystościach uczestniczyli:  Wójt Gminy Zduńska Wola Henryk Staniucha, Prezes Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939" Jarosław Olbrychowski, Komendant Powiatowy Policji w Zduńskiej Woli insp. Małgorzata Mączyńska, samorządowcy, radni gminni, rodziny ofiar, proboszcz parafii w Korczewie oraz dyrektorzy gminnych placówek oświatowych. W obchodach udział wzięły także poczty sztandarowe, a także uczniowie klas mundurowych ZSR CKU w Wojsławicach.

Po wystąpieniach gości, tragizm losów więzionych i pomordowanych na Wschodzie, w wzruszającej inscenizacji poetycko - muzycznej przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej w Wojsławicach. Brzozowy krzyż, patriotyczne wiersze i pieśni wprawiły wszystkich obecnych w zadumę i refleksję.

Na terenie Szkoły w gminie Zduńska Wola, w kwietniu 2010 roku posadzono 3 dęby ku czci: Szymona Jagiełły, ur. w Izabelowie, starszego posterunkowego Policji Państwowej w Wierzchach; Władysława Konata; starszego posterunkowego Policji Państwowej w Izabelowie; Antoniego Sokołowskiego, starszego posterunkowego Policji Państwowej w Annopolu. Trzej mieszkańcy gminy Zduńska Wola, podobnie jak tysiące innych rodaków, w wyniku agresji sowieckiej trafili do niewoli, a później zostali brutalnie zamordowani.

23 kwietnia 2012 roku przy Szkole Podstawowej w Wojsławicach uroczyście odsłonięto i poświęcono kamień wraz z tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1940 roku. Odsłonięcia tablicy dokonała Janina Rybak, z domu Konat, córka Władysława Konata, jednego z trzech zamordowanych policjantów.

26 kwietnia 2017 roku posadzony został  czwarty Dąb Pamięci ku czci Antoniego Grębowicza, urodzonego w 1902 roku w Krobanowie, funkcjonariusza Policji Państwowej, zamordowanego w kwietniu 1940 w Miednoje.