Policyjna Akcja Znicz 2019 - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjna Akcja Znicz 2019

W tym roku akcja ZNICZ potrwa od 31 października do 3 listopada. W tym czasie z całą pewnością należy spodziewać się zwiększonego ruchu w rejonie cmentarzy jak i na drogach tranzytowych. Taki stan rzeczy w połączeniu z wcześniej zapadającym zmrokiem i niesprzyjającymi warunkami meteorologicznymi spowodują znaczący wzrost zagrożenia bezpieczeństwa na drogach. Policjanci apelują o szczególną rozwagę.

Policjanci w tym okresie będą pełnić służbę w rejonach cmentarzy oraz na głównych ciągach komunikacyjnych. Zwiększy się znacznie ilość patroli.  Policjanci przede wszystkim będą  kierować ruchem drogowym, a także wskazywać na pobliskie parkingi, ułatwiać bezpieczny powrót do domu.

Zmiany w oznakowaniu dróg w okresie od 30 października 2019 r. (godz.12:00) do 4 listopada 2019 r. (godz. 9:00) w rejonach cmentarzy na terenie powiatu zduńskowolskiego:

Zduńska Wola:

 • ul. Świerkowa - obustronne ustawienie znaku "zakaz zatrzymywania się" na odcinku od ul. Łaskiej do cmentarza,

 • ul. Staszica - ustawienie znaku "zakaz zatrzymywania się" na wysokości cmentarza po jego stronie, natomiast z kierunku ul. Jodłowej ( posesja nr 11 ) do ul. Kołłątaja oraz na ul. Poprzecznej po stronie cmentarza od ul. Staszica do ul. Kopernika,

 • ul. Cicha - ustawienie obustronnie znaku "zakaz zatrzymywania się",

 • ul. Piwna - ustawienie znaku "zakaz zatrzymywania się" od nieruchomości Piwna 18 do ul. Złotnickiego, po obu stronach ulicy,

 • ul. Bema - ustawienie znaku "zakaz zatrzymywania się" po prawej stronie ulicy jadąc od ul. Łaskiej, na całym odcinku ulicy.

Szadek:

 • na ul. Widawskiej - ustawienie znaku "zakaz zatrzymywania się" na wysokości cmentarza po jego stronie.

Korczew:

 • na drodze gminnej przed cmentarzem ustawienie po stronie zachodniej znaków "zakaz zatrzymywania się" na odcinku od skrzyżowania z droga powiatową do cmentarza oraz na drodze gminnej biegnącej wzdłuż ogrodzenia cmentarza po stronie północnej.

Pamiętaj!!!

Często, przewożone kwiaty, znicze zajmują całą Twoją uwagę. Tak bardzo je chronisz przed zniszczeniem, że zapominasz o swoim bezpieczeństwie, co jest główną przyczyną potencjalnych problemów.  

Niezależnie od powyższego przypominamy, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od zachowania uczestników ruchu drogowego, stąd też wybierając się w drogę :

 • zadbajmy o własną widoczność (właściwe oświetlenie rowerów/motorowerów, odblaskowe elementy ubioru pieszych i rowerzystów),

 • sprawdźmy stan oświetlenia samochodów (lampy powinny być sprawne i czyste, zadbajmy o prawidłowe ustawienie świateł i komplet żarówek zapasowych),

 • pomagajmy sobie wzajemnie (widząc pojazd z niesprawnym oświetleniem – zasygnalizujmy to),

 • przygotujmy się na zmianę organizacji ruchu w rejonach cmentarzy,

 • wytypujmy miejsca parkingowe w rejonach odwiedzanych cmentarzy (miejsc do parkowania bezpośrednio przy cmentarzach na pewno zabraknie),

 • pozostawiajmy samochody w miejscach, gdzie nie zabraniają tego przepisy, nie powodując zagrożenia bezpieczeństwa i nie blokując ruchu innych użytkowników dróg,

 • zwracajmy szczególną uwagę na pieszych,

 • używajmy pasów bezpieczeństwa, właściwych odstępów między pojazdami oraz patrzmy życzliwie na innych użytkowników dróg w każdych okolicznościach.

    Prosimy także bezwzględnie stosować się do poleceń policjantów kierujących ruchem .

Jeżeli nie jesteśmy zmuszeni do używania własnego pojazdu, warto korzystać ze specjalnych połączeń komunikacji miejskich w rejon cmentarza.

Podczas powrotów PAMIĘTAJMY !

Kiedy zasięg widoczności zmniejszy się należy  dostosować  prędkość do własnego spostrzegania. 

Nie należy sugerować się zachowaniem innych kierowców (może mają lepsze oświetlenie, sprawniejszy wzrok albo brakuje im zdrowego rozsądku) !