Informacje

Promujemy noszenie odblasków wśród „niechronionych” uczestników ruchu drogowego i sportowców.

Zduńskowolscy policjanci rozpoczęli cykl spotkań, których głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa „niechronionych” uczestników ruchu drogowego oraz sportowców, którzy swój wolny czas spędzają biegając, uprawiając nording-walking czy tez rekreacyjnie jeżdżąc na rowerze. Policjanci rozmawiali z mieszkańcami podczas biegu „5 mil po gminie Zduńska Wola” Namawiali do noszenia elementów odblaskowych, które w znacznym stopniu wpływają na poprawę naszego bezpieczeństwa. Akcja będzie kontynuowana 1 października 2020r w Ogólnopolski Dzień Odblasków” na terenie Szkoły Podstawowej w Czechach oraz w sobotę 3 października podczas „Niebieskiego Pikniku – zawsze bezpieczni na drodze”. Piknik odbędzie się w godzinach 11:00 – 14:00 na terenie Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu przy ul. Dolnej 41.

Jesienna aura sprawia, że widoczność pieszych i rowerzystów jest bardzo słaba. Często zapominają oni o podstawowym wyposażeniu, właściwym ubiorze czy też elementach odblaskowych, które są kluczowe w trosce o nasze bezpieczeństwo. Dlatego zduńskowolscy mundurowi w minioną niedziele, podczas odbywającego się biegu „5 mil po gminie Zduńska Wola”, promowali bezpieczne zachowania na drodze. Było to pierwsze przedsięwzięcie w ramach zbliżającego się Ogólnopolskiego Dnia Odblasków, który przypada 1 października. Celem akcji jest zachęcanie jak największej liczby pieszych i rowerzystów do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg. Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są właśnie piesi i rowerzyści. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. To problem zwłaszcza w terenie niezabudowanym, nieoświetlonym, gdzie piesi poruszają się skrajem pasa ruchu. Warto podkreślić, że po zmroku pieszy czy rowerzysta ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Ta dodatkowa odległość pozwala kierowcy na bezpieczne ominięcie pieszego, biegacza czy rowerzysty lub wyhamowanie pojazdu.

 

  • Umundurowany policjant rozdaje dzieciom opaski odblaskowe
  • Umundurowany policjant stoi wśród dzieci, którym rozdaje elementy odblaskowe
  • stoisko policyjne przed budynkiem. Dwóch umundurowanych policjantów rozmawia z grupką dzieci. Po prawej stronie stoi rower z kamizelką odblaskową założoną na kierownicę.