Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowco bądź bezpieczny !

Prędkością bezpieczną jest prędkość, która odpowiada zarówno aktualnym realiom panującym na drodze jak i spełnia wszystkie reguły ruchu drogowego. Tą zasadę starali się uświadomić kierującym policjanci w trakcie działania pod nazwą „Prędkość” na drogach powiatu zduńskowolskiego.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zduńskowolskiej komendy w ramach działań prowadzili statycznie pomiary prędkości używając sprzętu kontrolno-pomiarowego. Punkty kontroli zostały wytypowane na podstawie analizy stanu bezpieczeństwa na drogach powiatu i wskazań na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Podczas akcji tylko jednego dnia policjanci zduńskowolskiej drogówki ujawnili 18 wykroczeń związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości przez kierujących pojazdami.

Policjanci przypominają, że okres zimowy, to trudny czas dla kierowców. Opady atmosferyczne, poranne mgły i wcześnie zapadający zmrok ograniczają w znacznym stopniu widoczność. Tym samym wymagają od uczestników ruchu drogowego większej uwagi i skupienia. Na pogodę nie mamy wpływu, natomiast zwiększyć swoje bezpieczeństwo możemy poprzez odpowiedzialne zachowanie oraz przestrzeganie zasad i przepisów ruchu drogowego. Zmieniające się warunki pogodowe są wyjątkowo zdradliwe, często zaskakują kierowców, warto wówczas jechać wolniej, dostosować prędkość do rzeczywistych warunków panujących na drodze. Bezpieczna prędkość jest uzależniona od wielu warunków, w tym drogowych i przeważnie będzie ona niższa niż prędkość dopuszczalna. O prędkości bezpiecznej decyduje zawsze sam kierowca. Oprócz warunków pogodowych nie bez znaczenia pozostają takie aspekty jak ukształtowanie drogi, stan nawierzchni, pora dnia oraz nasza dyspozycja psychofizyczna. Pamiętajmy również, że złe warunki na drodze połączone ze złym stanem ogumienia w naszym pojeździe mają drastyczny wpływ na wydłużenie drogi hamowania.

Zgodnie z artykułem 19 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym do obowiązków kierującego odnośnie prędkości należy:

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:

1) jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;

Często mylimy dwa pojęcia - prędkość administracyjną i prędkość bezpieczną, jak je odróżnić?

Prędkość administracyjna to prędkość wyrażona w przepisach (artykułu 20) i znakach:

1. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 5.00-23.00 wynosi 50 kilometrów na godzinę, z zastrzeżeniem ustępu 2.

1a. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 23.00-5.00 wynosi 60 kilometrów na godzinę, z zastrzeżeniem ustępu 2.

2. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 kilometrów na godzinę.

3. Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym, z zastrzeżeniem ustępu 4 i 5, wynosi w przypadku:

1) samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony:

a) na autostradzie - 140 kilometrów na godzinę,

b) na drodze ekspresowej dwujezdniowej 120 kilometrów na godzinę,

c) na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu - 100 kilometrów na godzinę,

d) na pozostałych drogach - 90 kilometrów na godzinę;

2) zespołu pojazdów lub pojazdu niewymienionego w punkcie 1:

a) na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu - 80 kilometrów na godzinę,

b) na pozostałych drogach - 70 kilometrów na godzinę.

Powrót na górę strony