Bezpieczne przejście dla pieszych - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne przejście dla pieszych

Policjanci apelują o bezpieczne zachowania wszystkich uczestników ruchu drogowego na przejściach dla pieszych. Przypominamy podstawowe błędy kierujących, jak i pieszych, które stają się często przyczyną tragicznych w skutkach wypadków.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem pieszych? Otóż wśród wypadków spowodowanych przez kierujących na pierwsze miejsce wysuwa się nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Jak to wygląda na drodze? Niestety wciąż istnieje grupa kierujących, którzy nie zwracają uwagi na fakt zbliżania się do przejścia dla pieszych. W takiej sytuacji powinni oni zachować szczególną ostrożność, czyli zwolnić, sprawdzić, czy przez jezdnię nie przechodzi pieszy, a w razie takiej konieczności, zatrzymać się i przepuścić go. Zabronione jest wyprzedzanie na przejściach dla pieszych oraz bezpośrednio przed nimi. Absolutnym brakiem wyobraźni oraz odpowiedzialności wykazują się ci kierujący, którzy, nie zważając na to, że na pasie obok inny kierujący zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, decydują się na ominięcie stojącego pojazdu i… wtedy właśnie najczęściej dochodzi do tragedii. W takiej sytuacji  kierujący nie ma szans wyhamować przed pieszym; nie ma już ani czasu na właściwą reakcję, ani miejsca na zatrzymanie pojazdu.

Jednak to nie tylko kierowcy popełniają błędy. Głównym „grzechem” pieszych jest wchodzenie na jezdnię bez upewnienia się, że jest to bezpieczne, że nie nadjeżdża samochód. Często zapominają o tym, czego uczyli się będąc dziećmi – o rozglądaniu się przed wejściem na ulicę. W ten sposób nie dają szans ani sobie, ani kierowcom na uniknięcie wypadku.

Co zatem robić? Przede wszystkim patrzeć i widzieć, a także zadbać o to, aby być widzianym. Zmrok, ciemne kolory ubrań, opady deszczu, czy mgła – to wszystko ogranicza widoczność. Jakikolwiek element odblaskowy znacznie poprawia nasze bezpieczeństwo na drodze. Podczas gdy kierowca jest w stanie zobaczyć pieszego w ciemnościach dopiero z odległości ok. 20 m, to przy używaniu przez pieszego odblasków dystans ten zwiększa się nawet do 150 m. To ogromna różnica, która może uratować życie, daje bowiem możliwość na zatrzymanie pojazdu przed pieszym, bądź tez jego ominięcie.          

Drugą kwestią jest uwaga na drodze. Dla pieszych będzie to upewnienie się, czy mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy, dla kierujących natomiast zwracanie szczególnej uwagi na pieszych.

Oprócz przestrzegania przepisów ruchu drogowego ważne jest także wzajemne zrozumienie i poszanowanie wszystkich grup uczestników ruchu drogowego. Każdy z nas ma prawo do znajdowania się na drodze, poruszania się po niej, a przede wszystkich każdy z nas ma prawo do bycia na tej drodze bezpiecznym.

(wyk. mat. KWP Gdańsk)