Jechali niebezpiecznie szybko - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Jechali niebezpiecznie szybko

Zmniejszenie zagrożeń związanych z nadmierną prędkością jest jednym z ważniejszych zadań Policji, ponieważ przyczyna ta generuje najwięcej groźnych w skutkach zdarzeń drogowych. Dlatego policjanci stanowczo reagują na łamanie przez kierowców przepisów dotyczących prędkości. Przekonali się o tym dwaj kierowcy, wobec których interweniowali funkcjonariusze zduńskowolskiej drogówki.

5 kwietnia 2019 roku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli, w Kromolinie Starym w gminie Szadek, zatrzymali do kontroli drogowej audi A4, którego kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym  o 72 k/m. Okazało się, że za kierownicą samochodu siedział 16-latek posiadający prawo jazdy kategorii B1 uprawniające do kierowania pojazdem przeznaczonym do przewozu osób lub ładunków z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza w przypadku przewozu rzeczy 550 kg, a w przypadku przewozu osób 400 kg. Na miejsce interwencji wezwany został ojciec nastolatka, który odebrał samochód. Opiekun dodatkowo został ukarany mandatem karnym za dopuszczenie do kierowania samochodem osoby bez odpowiednich uprawnień. 

W tej samej miejscowości funkcjonariusze zduńskowolskiej drogówki interweniowali również 6 kwietnia 2019 r. wobec 24- letniego kierowcy suzuki, który w obszarze zabudowanym pędził z prędkością 124 km/h. Nieodpowiedzialny kierowca został ukarany mandatem. Stracił też prawo jazdy, a do jego "konta" zostało dopisanych 10 punktów karnych.

Policja apeluje do kierowców o zachowanie ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Siadając za kierownicę pojazdu powinniśmy mieć świadomość, że odpowiadamy nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za życie i zdrowie innych osób.  Unikajmy brawury i ryzykownych zachowań, które prowadzą do tragedii.

Sytuacja na drodze często zmienia się dynamicznie i mogą wystąpić okoliczności, w których konieczna jest szybka reakcja. Wówczas nadmierna prędkość staje się czynnikiem, który powoduje utratę kontroli nad pojazdem, co może skutkować wypadnięciem z drogi lub groźnym w skutkach zderzeniem z innym pojazdem.

Spokojna rozsądna jazda, respektowanie obowiązujących przepisów,  zwracanie uwagi na wszystkich uczestników ruchu drogowego są najlepszym sposobem na bezpieczne korzystanie z drogi.

Bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni oraz własnych umiejętności.

Przypominamy: 

Kierowca, który przekroczy prędkość w obszarze zabudowanym o 50 km/h lub więcej straci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Jeżeli okaże się, że taka osoba nadal kieruje pojazdami, okres zostanie przedłużony do 6 miesięcy.  W przypadku ponownego prowadzenia pojazdów w przedłużonym okresie starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania.