Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci ostrzegają przed oszustwami na „BLIK”.

Funkcjonariusze Referatu dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli przestrzegają przed kolejną formą oszustwa internetowego.

Zduńskowolscy policjanci w okresie wakacyjnym odnotowali już przypadki, w których to złodzieje kradną tożsamość osoby, podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie, proszą jej znajomych o podanie kodu „Blik”. Dodają, że muszą natychmiast zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność. Konsekwencją tego jest utrata własnych oszczędności zarobionych ciężką pracą.

Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom i czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji. Dodatkowo weryfikujmy taką prośbę naszego znajomego dzwoniąc do niego, aby potwierdził nam, czy dana sytuacja jest prawdziwa i to on w rzeczywistości ma kłopoty finansowe. Forma kontaktu jedynie poprzez wiadomość SMS lub poprzez komunikator internetowy może się okazać zwykłym oszustwem.

Użytkowniku komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do internetu pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa zmieniajmy je co kilka miesięcy.

  • Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.

  • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

  • Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych.

  • Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

 

Źródło policja.pl