Rowerzysto bądź bezpieczny na drodze - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Rowerzysto bądź bezpieczny na drodze

Na terenie powiatu zduńskowolskiego, w ciągu ostatniego tygodnia stwierdzono, aż 11 przypadków nietrzeźwych kierujących jednośladami. Nieodpowiedzialne zachowania kierujących mają wpływ przede wszystkim na ich bezpieczeństwo, ale jednocześnie na innych uczestników ruchu.

Do zdarzenia drogowego z udziałem rowerzysty może dojść z wielu przyczyn. Po stronie rowerzysty może to być m.in. nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wykonywanie manewru skrętu. Natomiast po stronie kierujących pojazdami do głównych „grzechów” możemy zaliczyć takie zachowania jak, nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdu dla rowerów.

Nie bez znaczenia pozostaje również widoczność rowerzysty, gdy porusza się porą wieczorową, nocną lub w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Zgodnie z obowiązującym przepisami rower powinien obowiązkowo posiadać z przodu, co najmniej jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej, a z tyłu co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej i jedno odblaskowe barwy czerwonej w kształcie innym niż trójkąt. Ponadto rower musi posiadać przynajmniej jeden działający hamulec i dzwonek lub inny środek ostrzegawczy. Należy w tym miejscu dodać, że wszelkie elementy odblaskowe, tj. kamizelki, opaski, przywieszki zwiększają szansę rowerzysty, że zostanie w odpowiednim momencie zauważony i nie dojdzie do zdarzenia drogowego z jego udziałem. W szczególności ma to znaczenie na drogach gminnych, gdzie często nie występuje oświetlenie uliczne lub jest ono niewystarczające.

Kondycja, trzeźwość myślenia, dobra dyspozycja rowerzysty jest równie ważna, co stan techniczny roweru. Kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu, czy w stanie nietrzeźwości ma przełożenie na sposób naszej jazdy, utrzymanie równowagi, jak też na czas naszej reakcji. W ostatnim czasie policjanci zduńskowolskiej komendy zatrzymali 11 kierujących jednośladami na tzw. „podwójnym gazie”. Z uwagi na złagodzone podejście w wyniku zmian w przepisach karnych, kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości zostało uregulowane w kodeksie wykroczeń i nie jest traktowane już jako przestępstwo. Apelujemy aby zadbać o stan techniczny roweru i korzystać z niego, gdy nasza zdolność do bezpiecznej jazdy, nie budzi żadnych wątpliwości.

  • Policjanci kontrolujący rowerzystów
  • Policjant kontrolujący rowerzystę