Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Okres jesienny najniebezpieczniejszy

Dzisiaj rano doszło do zdarzenia drogowego na skrzyżowaniu ulicy Moniuszki i Spacerowej. Potrącony przez samochód rowerzysta trafił do szpitala. Z uwagi na to, że jest to kolejny wypadek w tym tygodniu policjanci w lokalnych mediach przeprowadzili akcję prewencyjną. Przekazali najistotniejsze porady co do bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

O godzinie 6:15 policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zostali wysłani do zdarzenia drogowego na skrzyżowanie ulic Moniuszki i Spacerowej. Gdy funkcjonariusze dojechali na miejsce ustalili, że kierująca samochodem peugeot 307, 31-letnia mieszkanka gminy Zapolice wyjeżdżając z ulicy Moniuszki nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu i uderzyła w rowerzystę 50-letniego zduńskowolanina, który jechał ulicą Spacerową. Kierujący rowerem doznał obrażeń prawej ręki i został umieszczony w szpitalu w Zduńskiej Woli. Okoliczności wypadku wyjaśniają śledczy w prowadzonym postępowaniu. Z uwagi, że to kolejne zdarzenie na drogach powiatu zduńskowolskiego, zduńskowolscy policjanci zaapelowali w lokalnych mediach o ostrożność, wolną jazdę i noszenie odblasków.

Do największej liczby wypadków dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesiennych. Wydłużona droga hamowania i śliska nawierzchnia podczas opadów, leżące liście na drodze. Pogorszona widoczność, szybko zapadający zmrok. To wszystko zwiększa ryzyko wypadku. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Powrót na górę strony