Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zadbajmy o bezpieczną zabawę podczas nocy sylwestrowej

Fajerwerki są piękne i spektakularne. Potrafią jednak wyrządzić wiele szkód ludziom i zwierzętom. Policjanci przypominają, że należy używać ich odpowiedzialnie.

Materiały pirotechniczne są nieodzownym elementem sylwestrowej nocy, jednak co roku wywołują masę nieszczęśliwych wypadków, powodując okaleczenia ciała, zajmowanie się ogniem domów i samochodów. Zduńskowolscy policjanci przypominają, o zachowaniu przede wszystkim zdrowego rozsądku przy używaniu fajerwerków i petard. Należy również pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, istnieje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18.

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i prawa lokalnego – w postaci uchwał rad gmin czy zarządzenia wojewody. Zgodnie z treścią ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 204, z póż. zm., zwanej dalej ustawą o materiałach wybuchowych) wyroby pirotechniczne są jedną z odmian materiałów wybuchowych, będących materiałem lub mieszaniną materiałów przewidzianych do wytwarzania ciepła, światła, dźwięku, gazu lub kombinacji tych efektów w wyniku samopodtrzymującej, egzotermicznej reakcji chemicznej. Przypominamy, że zgodnie z art. 51 kodeksu wykroczeń, zakłócanie porządku publicznego i spokoju nocnego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Zgodnie z przepisem, za używanie środków pirotechnicznych w innym terminie niż Sylwester i Nowy Rok, grozi co najmniej mandat w wysokości do 500 zł lub wniosek o ukaranie do sądu i grzywna do 5.000 zł.

Hałas powstały w wyniku użycia petard lub fajerwerków, może być nieznośny i szkodliwy nie tylko dla ludzkiego ucha, ale także dla zwierząt. To nie przypadek, że 1 stycznia roi się na ulicach od bezpańskich psów. Fajerwerki doprowadzają zwierzęta do paniki, skłaniając wiele z nich do ucieczki z domu. Czasem zapominamy o efekcie ubocznym widowiskowego pokazu czyli huku. Zwierzęta nie mają świadomości, że ten hałas nie zwiastuje dla nich zagrożenia. Uciekają, gdy tylko usłyszą pierwszy wystrzał. Mają bardziej wyostrzony słuch niż ludzie, dlatego wybuchy petard odczuwają jako ból fizyczny. Wiedząc jak reagują w takich sytuacjach, nie pozwólmy ich spłoszyć i zadbajmy by nie odczuwały dyskomfortu związanego z tą wyjątkową nocą. Warto pozamykać szczelnie wszystkie okna, zasłonić okna, włączyć radio lub telewizor by zagłuszyć hałasy. Można też udać się do weterynarza, by zaopatrzyć się w odpowiednie środki uspokajające.

Mając na uwadze fakt, że używanie w sposób nieodpowiedzialny środków pirotechnicznych może wiązać się z narażeniem zwierząt na cierpienie, niezmiernie istotnym jest wskazanie, że zwierzę zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2020 r. poz. 638), nie może być traktowane jak rzecz i należy się jemu poszanowanie, ochrona i opieka.

Używanie petard i fajerwerków może stwarzać sytuacje, w których dochodzi do bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Przypominamy, aby zachować wszelkie środki ostrożności i pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które mogą uchronić nas przed nieszczęśliwymi wypadkami.

UWAGA:
- Sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom poniżej 18 roku, jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności do lat 2.
- Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki.
- Nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar.
- Nie odpalajmy petard będąc w stanie nietrzeźwości oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo. Za stwarzanie zagrożenia przy posługiwaniu się wyrobami pirotechnicznymi grozi kara aresztu, grzywny lub pozbawienia wolności.
- Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało.
- Petardy należy używać tylko i wyłącznie zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.

- Petard nigdy nie odpalajmy trzymając je w rękach.

- Nie wolno ich rzucać pod nogi innych osób, w okna mieszkań, w rejon samochodów, w kierunku zwierząt.


Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa przy odpalaniu fajerwerków i petard, a przede wszystkim o zachowaniu rozsądku i rozwagi. Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego i początek Nowego 2022 Roku był dla nas wszystkich miły i bezpieczny.

 

st. sierż. Katarzyna Biniaszczyk

Powrót na górę strony