Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie miał oświetlenia w rowerze, za to był pod wpływem alkoholu

O surowości nowego taryfikatora, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku, przekonał się zduńskowolanin, który za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości został ukarany mandatem w kwocie 2500 zł.

W sobotnią noc 22 stycznia 2022 roku, funkcjonariusze ruchu drogowego, podczas patrolowania miasta, zwrócili uwagę na rowerzystę, który jechał ulicą Juliusza w Zduńskiej Woli, bez wymaganego oświetlenia. Podczas rozmowy i legitymowania mężczyzny, czuć było od niego zapach alkoholu. Badanie wykazało, że 41-letni amator jazdy „na podwójnym gazie” miał prawie 1,3 promila alkoholu. Zgodnie z nowym taryfikatorem, został ukarany mandatem karnym w kwocie 2500 zł.

Każdy nietrzeźwy użytkownik drogi stwarza realne zagrożenie dla siebie i innych. Dotyczy to zarówno kierowców pojazdów mechanicznych, rowerzystów jak i pieszych. Rowerzysta bez względu na to czy jest trzeźwy czy po spożyciu alkoholu, w kolizji z samochodem praktycznie nie ma żadnych szans. Nie jest chroniony karoserią, pasami bezpieczeństwa czy poduszkami powietrznymi. Wypity alkohol zdecydowanie obniża refleks, uwagę kierującego, a wtedy nietrudno o utratę równowagi czy upadek.

Zgodnie z obowiązującym przepisami rower powinien być wyposażony z przodu, w co najmniej jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej, a z tyłu co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej i jedno odblaskowe barwy czerwonej w kształcie innym niż trójkąt. Ponadto rower musi posiadać przynajmniej jeden działający hamulec i dzwonek lub inny środek ostrzegawczy. Należy w tym miejscu dodać, że wszelkie elementy odblaskowe, tj. kamizelki, opaski, przywieszki zwiększają szansę rowerzysty, że zostanie w odpowiednim momencie zauważony i nie dojdzie do zdarzenia drogowego z jego udziałem. W tym przypadku zduńskowolanin nie zadbał o swoje bezpieczeństwo. Przy braku oświetlenia roweru, nie posiadał również żadnego elementu odblaskowego.

Kondycja, trzeźwość myślenia, dobra dyspozycja rowerzysty jest równie ważna, co stan techniczny roweru. Kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu, czy w stanie nietrzeźwości ma przełożenie na sposób naszej jazdy, utrzymanie równowagi, jak też na czas naszej reakcji. Apelujemy, aby zadbać o stan techniczny roweru i korzystać z niego, gdy nasza zdolność do bezpiecznej jazdy, nie budzi żadnych wątpliwości.


st. sierż. Katarzyna Biniaszczyk

Powrót na górę strony