Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne wakacje 2022

Przed nami czas odpoczynku, w trakcie którego wiele osób indywidualnie lub całymi rodzinami będzie podróżować. Zapewnienie bezpieczeństwa na drogach, a także w pobliżu zbiorników wodnych podczas letniego wypoczynku jest priorytetem Policji.

Wakacje to upragniony czas relaksu, zabawy, aktywności, poprzedzony zazwyczaj daleką podróżą. Na drogach należy spodziewać się większej liczby pojazdów, dlatego zapewnienie sprawnego i bezpiecznego dotarcia do celu będzie najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przypominamy, że policjanci będą zwracać uwagę czy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają przepisów, tj. stosują się do ograniczeń prędkości, korzystają z pasów bezpieczeństwa, właściwie przewożą dzieci w pojazdach. Sprawdzany będzie także stan trzeźwości kierujących i stan techniczny pojazdów.

Policjanci ruchu drogowego będą również kontrolować kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek oraz sprawdzać stan techniczny autobusów. W Zduńskiej Woli, punktem gdzie są przeprowadzane kontrole autobusów, jest parking przy Komendzie Powiatowej Policji, ulica Długa 30. Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (47 845-32-21 lub 47 845-32-11) można umówić się na dogodny dla Państwa termin.

Na bezpieczeństwo jazdy wpływ ma wiele czynników, takich jak: stan psychofizyczny kierowcy i przestrzeganie przepisów.

Przed wyjazdem warto sprawdzić między innymi.:

  • stan techniczny pojazdu (stan ogumienia, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych),

  • obowiązkowe wyposażenie pojazdu między innymi.: trójkąt ostrzegawczy, gaśnica.
    Warto mieć także apteczkę, kamizelkę odblaskową, zapasowe żarówki.

Należy pamiętać, że na bezpieczeństwo podczas jazdy wpływ ma również rozmieszczenie bagaży oraz zabezpieczenie ich przed przemieszczeniem.

Wysokie temperatury powietrza mogą powodować zmęczenie i rozdrażnienie, co negatywnie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Dlatego warto robić przerwy w czasie jazdy. Niezależnie od tego, gdzie zaparkujemy pojazd,nie pozostawiajmy w jego wnętrzu dzieci ani zwierząt, szczególnie w czasie upałów.

Przypominamy, że policjanci będą zwracać uwagę na respektowanie przepisów ruchu drogowego, w tym przestrzeganie dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości kierujących, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach oraz sprawdzać będą stan techniczny – również pojazdów realizujących przewóz osób autobusami.

 

Trwa ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz bezpieczeństwa osób przebywających na wodach i terenach przywodnych pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Jej bezpośrednimi adresatami są osoby przebywające nad wodą – zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Natomiast adresatami pośrednimi są zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku (m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, lokale gastronomiczne).

Niejednokrotnie wypoczynek nad wodę na skutek ignorowania podstawowych zasad bezpieczeństwa, może przerodzić się w dramat. Poniżej kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować przebywając nad wodą.

  • Na wypoczynek wybierajmy miejsca do tego przeznaczone, odpowiednio oznakowane, w których nad bezpieczeństwem czuwa ratownik;

  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych;

  • Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu;

  • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich, jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, zadbajmy o to, by ktoś nas asekurował;

  • Nie skaczmy rozgrzani do wody, przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego;

  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych, gdyż może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią;

  • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);

  • Nie pływajmy w czasie burzy, gdy wieje porywisty wiatr;

  • Zażywając kąpieli słonecznych stosujmy filtry ochronne, a w czasie upału pamiętajmy aby nie opalać się zbyt długo;

  • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę;

  • Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka;

  • Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

Pamiętajmy, że do najczęstszych przyczyn utonięć należą:

  • Brak umiejętności pływania;

  • Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;

  • Pływanie w stanie nietrzeźwym gdyż alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji;

  • Pływanie w miejscach zabronionych;

  • Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu;

  • Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi.

Pamiętajmy, że chwila nieuwagi, bądź przecenianie swoich umiejętności nie zawsze ma szczęśliwy finał. Ceną za lekkomyślność może być zdrowie, a nawet życie. Wszystkim osobom rozpoczynającym wakacje, wypoczywającym nad wodą lub górach życzymy bezpiecznego wypoczynku.

st. sierż. Katarzyna Biniaszczyk

 

 

 

 

Powrót na górę strony