Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zadbajmy o swoje mieszkania i domy na czas świątecznych wyjazdów. Współpracujmy z sąsiadami

W czasie świąt, wychodzimy z miejsca zamieszkania na kilka godzin, a czasem wyjeżdżamy na kilka dni. Dla nas to czas odpoczynku i świętowania, a dla złodziei okazja, by pozbawić nas dorobku wielu lat pracy. Zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie naszego domu i mieszkania. Zwracajmy również uwagę na to, co dzieje się w naszym sąsiedztwie. Pamiętajmy, że naszym najlepszym zabezpieczeniem jest nasz sąsiad.

Czujne oko sąsiada jest lepsze niż najlepszy alarm. Pamiętajmy, że ważne jest poznanie swojego sąsiada i utrzymywanie z nim dobrych kontaktów. Zawsze możemy poprosić go o zwrócenie uwagi na nasz dom podczas wyjazdu. Także my sami, podczas nieobecności sąsiada, zwracajmy uwagę na osoby obce przebywające na klatce schodowej lub posesji. Nie bądźmy obojętni na wynoszenie mebli czy sprzętów elektronicznych. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie zapobiec nie tylko włamaniom i kradzieżom, ale i wybrykom chuligańskim. Rozmawiajmy z sąsiadem o bezpieczeństwie w naszym miejscu zamieszkania, ustalmy jak zachować sąsiedzką czujność.

Jak zabezpieczyć nasze mieszkanie i dom przed włamaniem na czas wyjazdu:
• Wyposaż drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki patentowe w drzwiach zamontuj również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe.
• Dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi - włamywacz unika miejsc oświetlonych.
• Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe - warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (np. klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek.
• Doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy; wybierz firmę, której systemy ochronne gwarantują uzyskanie zniżki ubezpieczeniowej.

Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym:
• Zabezpiecz go poprzez okratowanie okienek piwnic, zabezpieczenie tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku.
• Nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu.
• Zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Złodziej nie lubi światła, a wyższy rachunek z nawiązką zrekompensuje Ci wzrost poczucia bezpieczeństwa.

Informuj i dzwoń na Policję jeśli:
• Zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania. Kiedy usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali.
• Zauważysz nieznane Ci osoby, kręcące się bez celu w pobliżu Twojego domu. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.
• Zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu.
• Widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu.
• Zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu. W okolicy swojego miejsca zamieszkania zobaczysz osobę w kominiarce lub inaczej zakrywającą twarz lub obcą osobę niosącą jakieś większe przedmioty (torby, pudełka, elementy ogrodzenia itp.).
• Niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy.

Widząc zagrożenie - nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, a natychmiast dzwoń na Policję pod numer alarmowy 112, albo bezpośrednio do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli pod numer 47 845 32 11 lub 47 845 32 03.

 

 

sierżant sztabowy Katarzyna Biniaszczyk

Powrót na górę strony