Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mróz zabija! Reaguj na osoby zagubione i uratuj ich życie

74-letni zduńskowolanin, mający problemy z pamięcią, nic nikomu nie mówiąc, wyszedł z domu. Była noc, a temperatura na zewnątrz wynosiła -12 stopni Celsjusza. Senior wyszedł w piżamie, na nogach miał klapki. Na szczęście, ta historia ma szczęśliwy finał. Apelujemy do opiekunów schorowanych osób, by intensywniej sprawować nad nimi opiekę. Każdy z nas może pomóc, dzwoniąc na numer 112, gdy tylko zobaczymy zagubione osoby, które nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do swojego domu…

Zwracajmy uwagę na osoby zagubione, często schorowane, starsze, które w wyniku problemów z pamięcią, nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do domu. Co roku z powodu wychłodzenia organizmu umiera kilkadziesiąt osób. Do hipotermii, a w najgorszym wypadku do śmierci, może dojść w różnych okolicznościach. Osoby starsze lub nieporadne życiowo, należą do tej właśnie grupy. 9 stycznia 2024 roku, wieczorem, do dyżurnego zadzwonił 33-letni zduńskowolanin, który na ulicy Karsznickiej, zauważył starszego, zagubionego mężczyznę. 75-latek wyjechał rowerem z domu i nie wiedział jak ma do niego wrócić. Policjantom podczas rozmowy z seniorem, udało się ustalić, gdzie mieszka jego córka. Tam przewieźli 75-latka, który został pod jej opieką.
Kilka godzin później, doszło do zaginięcia kolejnej osoby z demencją. O godzinie 3.30, do dyżurnego zadzwonił 46-letni zduńskowolanin. Zgłosił, ze jego tata, który miewa zaniki pamięci, wyszedł z domu i nie wiadomo gdzie przebywa. Gdy policjanci przyjmowali od zmartwionego 46-latka zawiadomienie o zaginięciu ojca, okazało się, że 75-latek jest bezpieczny. Senior poszedł do kolegi syna, 3 kilometry od swojego miejsca zamieszkania. Ubrany był piżamę, na nogach miał klapki. Funkcjonariusze wezwali karetkę. Ratownicy zbadali mężczyznę – nie wymagał hospitalizacji, więc policjanci przewieźli seniora i jego syna do domu.

Starość nie zawsze wygląda tak, jak w kolorowych magazynach czy reklamach. Oprócz słabszej kondycji, często dają o sobie znać choroby starcze - demencja, choroba Alzheimera i inne dolegliwości powodujące problemy z poruszaniem się, zanikami pamięci i orientacją w terenie. Pamiętaj, jeśli senior mieszka sam, warto przekazać mu prosty w obsłudze telefon komórkowy i dzwonić kilka razy dziennie. Postaraj się odwiedzać starszych członków rodziny jak najczęściej. Dopilnuj, aby regularnie przyjmowali leki przepisane przez lekarza. Senior może o nich zapomnieć, co może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Jeśli senior ma zaburzenia pamięci i wymyka się z domu, warto rozważyć zakup zegarka z GPS, opaski lub innych urządzeń lokalizacyjnych.
Wasza reakcja może uratować życie. Jeśli widzicie osobę leżącą lub w innej sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu, prosimy o pilny kontakt z operatorem telefonu alarmowego 112.

 

sierżant sztabowy Katarzyna Biniaszczyk

Powrót na górę strony