Bezpieczeństwo nad wodą także podczas zimy. - Informacje - Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli

Informacje

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo nad wodą także podczas zimy.

Policjanci apelują o szczególną ostrożność przy wchodzeniu na zamarznięte jeziora, stawy czy rzeki. Zamarznięte akweny wodne zachęcają do wchodzenia na lód i ślizgania się na nim. O wypadek bardzo łatwo , tym bardziej, że wszystko dzieje się szybko a z powodu wyziębienia organizmu człowiek umiera w ciągu kilku minut.

 Szczególną ostrożność powinni zachować właściciele psów i nie wbiegać za swoimi pupilami na zamarznięte zbiorniki wodne. Gdy jednak wejdziemy na pokryte lodem akweny wodne musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Kilkudniowy, nawet kilkunastostopniowy mróz nie gwarantuje, że lód jest na tyle gruby by nas utrzymać. Nigdy nie mamy gwarancji, że lód pod nami się nie załamie.
 

Zachowania w przypadku załamania się lodu (pod samym sobą):

1.Jeżeli lód załamał się pod tobą, natychmiast rozpocznij wzywanie pomocy,

2.Próbuj wydostać się na lód w kierunku z którego przyszedłeś,

3.Staraj się zachować spokój i spróbuj głośno wzywać pomocy,

4.Nie wykonuj gwałtownych ruchó w wodzie. Najlepiej połóż się na płasko w wodzie, rozkładając szeroko ręce i starając się wypełzać na lód,

5.Oszczędzaj siły na wydostanie się z wody, ponieważ wydostanie bez niczyjej pomocy jest niezwykle trudne- ręce ślizgają się po lodzie- nie można znaleźć chwytu,

6.Użyj do wydostania się na lód wszystkiego co masz pod ręką: kijki narciarskie, gałąź itp.

7. Jeżeli nie możesz wydostać się na lód - pozostań bez ruchu,

8. Jeżeli udało ci się wydostać na lód, poruszaj się w pozycji leżącej do brzegu.

 

A co jeśli widzisz, że pod kimś załamał się lód?

Jak najszybciej zadzwoń pod nr alarmowy 112 by powiadomić policję i pogotowie. Gdy zauważysz tonącego, nie biegnij w jego kierunku, bo pod Tobą również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód. Do osoby będącej w wodzie podchodź na czworakach, czołgając się lub pełzając. Próbuj także pomóc poszkodowanemu- znajdź długą linę, gałąź, ubranie lub coś, czym mógłbyś wyciągnąć osobę, pod którą załamał się lód. Po wyciągnięciu osoby z wody udziel pierwszej pomocy- zmień jej jak najszybciej ubranie na suche, a gdy jest nieprzytomna lub nie może się poruszać unikaj niepotrzebnego jej przemieszczania. W celu ochrony przed utratą ciepła okryj ją kocem lub jakimikolwiek ubraniami i poczekaj na przyjazd karetki pogotowia.