Informacje

Spotkanie z młodzieżą o handlu ludźmi

18 października, obchodzimy Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi, który jest przestępstwem o globalnej skali i występuje w większości państw na świecie. Jego istotą jest zniewolenie osoby lub osób przy użyciu różnorodnych metod i środków w celu wykorzystania nawet za jej zgodą.

Handel ludźmi często określany jest jako współczesne niewolnictwo. Stanowi jedną z najcięższych zbrodni i rażąco godzi w podstawowe wartości człowieka, takie jak wolność czy godność ludzka zagwarantowane przez liczne porozumienia międzynarodowe, w tym dyrektywy unijne, a także przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej.
Handel ludźmi jest zjawiskiem podlegającym dynamicznym przemianom. Przestępcy związani z tym procederem ciągle szukają nowych sposobów na werbowanie kolejnych ofiar. W ostatnich latach obserwuje się pewne zmiany w formach najczęściej popełnianych przestępstw związanych z handlem ludźmi. Obecnie występuje więcej przypadków wykorzystania do pracy przymusowej, wcześniej przeważało wykorzystanie w prostytucji i przemyśle pornograficznym.
Polska obecnie nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale jest także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar oraz krajem docelowym dla ofiar. Polacy wyjeżdżający za granicę stają się ofiarami wykorzystywanymi do pracy przymusowej lub prostytucji. Zauważalna jest również działalność grup przestępczych polegająca na wykorzystywaniu osób do żebractwa, kradzieży czy wyłudzania kredytów i świadczeń socjalnych, jako formy wykorzystywania ofiar handlu ludźmi. Na terytorium Polski mamy do czynienia z werbowaniem Polaków, którzy następnie są wykorzystywani za granicą, wykorzystaniem na terenie naszego kraju, a także z handlem i eksploatacją cudzoziemców.
Właśnie dziś, 18 października 2024 roku, w Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi, policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną w zduńskowolskiej komendzie przeprowadziła spotkania z młodzieżą, których tematem przewodnim był handel ludźmi. Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Zduńskiej Woli została zapoznana z przedmiotową tematyką oraz sposobem działania przestępców zajmujących się tego typu procederem. Młodym osobom uświadomiono w jakich sytuacjach mogą paść ofiarą handlu ludźmi, jakie metody werbunku stosują przestępcy i jak nie wpaść w pułapkę zastawioną przez handlarzy i nie znaleźć się w sytuacji zniewolenia i wykorzystania. Zaprezentowana prezentacja wyczerpująca temat handlu ludźmi wzbudziła ogromna zainteresowanie wśród odbiorców. Na zakończenie prelekcji młodzież otrzymała książeczki informacyjne pn. „Nie jesteś na sprzedaż” oraz ulotki z informacjami, gdzie między innymi uzyskać pomoc i wsparcie.
młodszy aspirant Paulina Matysiak

 

 

  • Plakat o tematyce handlu ludźmi, przedstawiający kobiety zmuszane do prostytucji.
  • Policjantka podczas spotkania z młodzieżą przedstwiająca prezentację multimedialną.
  • Spotkanie policjantki z młodzieżą liceum ogólnokształcącego, gdzie prowadzona była prelekcja z zakresu handlu ludźmi.
  • Spotkanie policjantki z młodzieżą klasy czwartej Liceum Ogólnokształcące o tematyce handlu ludźmi.
Powrót na górę strony