Zakupy w internecie – jak robić je bezpiecznie?
Trwa gorący okres zakupów prezentów, wyprzedaży i różnego rodzaju promocji - szczególnie tych w Internecie. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą rozpoznać oszukańczą ofertę, a także zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępstwa.
1. FAŁSZYWE SKLEPY INTERNETOWE
- Szczególną uwagę zwracajmy na to, czy cena towaru nie wydaje się zbyt niska. Oszuści często kuszą kupujących bardzo atrakcyjną ceną.
- Pamiętajmy, że sklep internetowy, tak jak każda inna firma, musi posiadać adres i dane rejestracyjne – na przykład numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony numer KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można sprawdzić on-line.
- Wybierajmy te platformy i sklepy, które cieszą się dobrymi opiniami klientów.
- Sprawdźmy, czy sklep internetowy oferuje formę płatności za pobraniem.
- Dokonując płatności za zakupy, nie korzystajmy z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform.
2. PORTALE AUKCYJNE
- Zapoznajmy się z komentarzami innych klientów na temat sprzedawcy.
- Korespondencję w sprawie sprzedaży lub zakupu prowadzimy na danym portalu aukcyjnym. Przestępcy często komunikują się w sprawie zakupu/sprzedaży towaru, zachęcając nas, byśmy korespondowali poprzez komunikatory.
- Dokładnie czytajmy wiadomości, jakie otrzymujemy podczas płatności mobilnych z banku. Czytajmy wolno i bez emocji, na co wyrażamy zgodę i jaki przelew potwierdzamy. Pośpiech spowoduje, że podamy oszustowi kod BLIK i stracimy z konta nasze oszczędności.
- Jeśli to możliwe wybierajmy opcję płatności za pobraniem.
- NIGDY nie udostępniajmy naszych haseł i loginów do bankowości internetowej.
3. REKLAMA W SOCIAL – MEDIACH
Cyberprzestępcy starają się dotrzeć ze swoją fałszywą ofertą promocyjną do maksymalnie dużego grona użytkowników. W związku z tym przygotowują i zamieszczają w social – mediach atrakcyjnie wyglądające i bardzo korzystne cenowo oferty. Reklama jest tak przygotowana, aby zachęcić do kliknięcia w nią, a w dalszych krokach, aby podać swoje poufne dane na przykład logowania do bankowości internetowej lub dane z karty płatniczej. Podanie takich danych na fałszywej stronie powoduje, że przekazujemy je przestępcy.
Pamiętajmy, ze wyświetlająca się nam reklama z super promocją, niekoniecznie jest stroną prawdziwego sklepu. Dlatego, nie dokonujmy zakupów przez takie reklamy. W wyszukiwarce sami wpiszmy adres strony interesującego nas sklepu i sami przekonajmy się, czy rzeczywiście dany sklep ma taką wyjątkową promocję.
Skoro tyle tych niebezpieczeństw czyha na nas w cyberprzestrzeni, to czy da się bezpiecznie zrobić zakupy w sieci? Tak! Bezpieczne zakupy w sieci, to zakupy bez pośpiechu, z zachowaniem zdrowego rozsądku oraz z dokładną weryfikacją danej strony.
Nie dajmy się oszukać!
Grafika i poradnik - dzięki uprzejmośći CERT.
młodszy aspirant Katarzyna Biniaszczyk
Pliki do pobrania
-
CERT - poradnik zakupowy
2.74 MB