Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Co zrobić w razie kolizji? Wzywać Policję? A może się dogadać...?

Wielu kierowców będąc uczestnikiem kolizji często ma dylemat czy wzywać policję na miejsce zdarzenia czy też nie? Należy jednak pamiętać, że do uzyskania pieniędzy z odszkodowania z tytułu OC, AC wystarczy tylko spisać oświadczenie. Oczywiście zdarzają się sytuacje kiedy Policja jest niezbędna. Kiedy? Warto przeczytać, by wiedzieć jak postąpić.

Kolizja drogowa może przytrafić się każdemu, zdarza się nawet najlepszym kierowcom. Kiedy dojedzie do kolizji, czyli zdarzenia drogowego mającego związek z ruchem pojazdów, w którym nikt nie odniósł żadnych obrażeń ciała i powstały wyłącznie straty materialne, uczestnicy „ stłuczki” nie są zobowiązani do wzywania Policji. Pamiętać należy, aby:
1. zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego,
2. zapewnić bezpieczeństwo ruchu w miejscu kolizji, w szczególności poprzez:
- niezwłoczne usunięcie pojazdu z miejsca kolizji, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu,
- warto zrobić zdjęcia (np. telefonem komórkowym) uwidaczniające położenie pojazdów po zdarzeniu,
- odpowiednie oznakowanie miejsca zdarzenia (włączenie świateł awaryjnych i ustawienie w odpowiedniej odległości trójkąta ostrzegawczego) – w sytuacji, gdy usuniecie pojazdu jest niemożliwe,
Jeśli strony są zgodne co do przebiegu kolizji należy pamiętać, że do uzyskania pieniędzy z odszkodowania z tytułu OC, AC wystarczy tylko spisać oświadczenie na odpowiednim druku, bądź na zwykłej kartce papieru.
Dane spisujemy z prawa jazdy i dokumentu tożsamości – dowód osobisty albo paszport, a także z dowodu rejestracyjnego pojazdu), w szczególności na oświadczeniu muszą się znaleźć:
    • imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL,
    • dane dotyczące prawa jazdy – numery, przez kogo, kiedy i gdzie zostały wydane,
    • dane pojazdów biorących udział w kolizji – marka, model, numery rejestracyjne,
    • dane polisy OC – nazwa ubezpieczyciela, numer polisy, data jej ważności.
Jeśli nie uda się porozumieć z drugą strona co do przebiegu kolizji, można zadzwonić na Policję. Pamiętajmy, że przyjazd patrolu oznacza wskazanie sprawcy, który za popełnione wykroczenie zostanie ukarany mandatem karnym w kwocie między 1020, a 5 tysięcy złotych. Dodatkowo dochodzą punkty karne – minimum 10.  Ponadto, przy zgłoszeniu stłuczki musimy powiadomić oficera dyżurnego o wszystkich szczegółach sytuacji, a przede wszystkim czy są ofiary i jak duża jest kolizja. Policja przyjmie i sprawdzi każde zgłoszenie, jednak przy braku ofiar śmiertelnych czy osób poszkodowanych nie ma obowiązku traktować naszej sprawy priorytetowo. Jeśli więc zdarzenie było w centrum miasta, w godzinach szczytowych, to wezwanie Policji może oznaczać dłuższy postój, podczas którego warto usunąć pojazdy z drogi.
Kiedy musimy wzywać Policję?
Taki obowiązek istnieje tylko wtedy, gdy doszło do wypadku drogowego, w którym co najmniej jedna osoba została ranna lub poniosła śmierć. Tylko wtedy nie przestawiamy pojazdów, muszą one pozostać na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu Policji.
Nie zawsze jednak okoliczności kolizji drogowej lub jej ocena przez uczestników jest jednoznaczna. Lepiej wówczas wezwać Policje, a w szczególności, gdy sprawca:
    • sprawia wrażenie nietrzeźwego lub okoliczności wskazują, ze zostało popełnione przestępstwo,
    • nie posiada wymaganych dokumentów przy sobie (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie),
    • nie przyznaje się do spowodowania kolizji i nie chce złożyć oświadczenia,
    • ucieka z miejsca kolizji drogowej.

 

sierżant sztabowy Katarzyna Biniaszczyk

Powrót na górę strony