Informacje

„Seniorze nie daj się złowić”. Debata ze zduńskowolskimi seniorami

Cyberprzestępczość stanowi jedno z największych i najbardziej rozwijających się zagrożeń. Jest zjawiskiem narastającym i niebezpiecznym. Podszywanie się pod inną osobę i zaciąganie w jej imieniu zobowiązań finansowych lub prawnych, to rosnący problem. Dlatego policjanci razem ze Zduńskowolską Radą Seniorów, zorganizowali debatę poświęconą tej tematyce. Jak się ustrzec przed udostępnieniem swoich danych? Co zrobić gdy ktoś ukradnie nasze dane i je wykorzysta?

W Inkubatorze Inicjatyw Społecznych w Zduńskiej Woli, w dniu 18 lutego 2025 roku o godzinie 18.00, odbyła się debata społeczna „Seniorze nie daj się złowić”, przy współudziale policjantów i Zduńskowolskiej Rady Seniorów. Na spotkaniu poruszone zostały zagadnienia dotyczące cyberprzestępstw, kradzieży tożsamości i konsekwencjach udostępnienia prywatnych danych osobowych.
Wprowadzenia do poruszanej tematyki dokonała dr Beata Zwierzyńska, która jednocześnie była koordynatorką debaty. Poruszenie wśród zgromadzonych i ożywioną dyskusję wywołała główna bohaterka spotkania – zduńskowolanka, która opowiedziała o swoim przykrym doświadczeniu związanym z kradzieżą tożsamości. Na jej dane, oszust zaciągnął aż trzy pożyczki. Opowiedziała o swoich przeżyciach, o prowadzeniu dochodzenia na policji, postępowaniach w prokuraturze i spawach w sądzie. Zachęcała zebranych do ustawiania bezpiecznych haseł i dwuetapowej weryfikacji w logowaniach. Prelegent Tomasz Buda Dyrektor Banku PKO BP, tłumaczył, jak ważne z perspektywy bankowca i obywatela, jest zastrzeganie numeru PESEL. Policjanci tłumaczyli kwestie związane z prowadzonymi postępowaniami w takich sytuacjach. Rozmawiano o cyberprzestępczości, które stanowi jedno z największych i najbardziej rozwijających się zagrożeń. Jest zjawiskiem narastającym i niebezpiecznym. Podczas wtorkowej debaty zgromadzeni seniorzy usłyszeli o zagrożeniach, które występują w Internecie, ale także o możliwościach przeciwdziałania im.
Każdy może zastrzec swój PESEL w aplikacji mObywatel, albo w urzędzie, w którym zgłaszamy utratę dowodu osobistego.

młodszy aspirant Katarzyna Biniaszczyk

  • Publiczność siedzi na krzesełkach, tyłem do zdjęcia.
  • Publiczność siedzi na krzesełkach, tyłem do zdjęcia. Przed publicznością na dwóch fotelach siedzi mężczyzna i policjantka.
  • Publiczność siedzi tyłem do zdjęcia, przed nimi siedzi na krzesełku policjantka, a obok stoi kobieta i mówi do zebranych.
  • Osoba ogląda ulotki dotyczące kradzieży tożsamości.
Powrót na górę strony