Informacje

Gminny Dzień Katyński – uczczenie pamięci pomordowanych policjantów

Z okazji Gminnego Dnia Katyńskiego, przed tablicą pamiątkową w Wojsławicach, honor poległym oddał Poczet Sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli oraz Komendant Powiatowy Policji insp. Robert Krawczyk. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wojsławicach przygotowali wzruszające przedstawienie. Każda chwila zadumy i uroniona łza podczas występu młodzieży, była uczczeniem pamięci osób zamordowanych na Wschodzie.

15 kwietnia 2025 roku, na terenie Szkoły Podstawowej w Wojsławicach, przy tablicy upamiętniającej wydarzenia z 1940 roku, odbyły się obchody Gminnego Dnia Katyńskiego. Honor poległym oddał Poczet Sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli oraz insp. Robert Krawczyk Komendant Powiatowy Policji. Kwiaty złożył również przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzina Policyjna w Łodzi Pan Grzegorz Mordal. Po uroczystości, wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do szkoły, gdzie uczniowie zaprezentowali wzruszającą część artystyczną. Przygotowane przez uczniów przedstawienie, było uczczeniem mordu dokonanego na polskich funkcjonariuszach.

Uczestnictwo w takich uroczystościach, to symboliczne gesty, poprzez które kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli w imieniu swoim i wszystkich policjantów, oddało hołd tym, którzy zginęli, chroniąc życie i zdrowie obywateli. Dając tym samym wyraz pamięci i zarazem wdzięczności dla funkcjonariuszy Policji Państwowej broniących bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego kosztem największej możliwej ofiary – własnego życia.
Trzej mieszkańcy gminy Zduńska Wola:
- starszy posterunkowy Policji Państwowej Szymon Jagiełła,
- starszy posterunkowy Policji Państwowej Władysław Konat,
- starszy posterunkowy Policji Państwowej Antoni Sokołowski,
podobnie jak tysiące innych rodaków, w wyniku agresji sowieckiej trafili do niewoli, a później zostali brutalnie zamordowani. 23 kwietnia 2012 roku przy Szkole Podstawowej w Wojsławicach uroczyście odsłonięto i poświęcono kamień wraz z tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1940 roku. Należy pamiętać, że w ten sposób śmierć poniosło ponad 8100 funkcjonariuszy Policji Państwowej. Odsłonięcia tablicy dokonała Janina Rybak, z domu Konat, córka Władysława Konata, jednego z trzech zamordowanych policjantów.

mlodszy aspirant Katarzyna Biniaszczyk

  • W rzędzie stoi trzech mundurowych, obok nich cywilne osoby, wszyscy trzymają kwiaty.
  • Przed pamiątkową tablica stoi poczet sztandarowy policji. W tle budynek szkoły i publiczność.
  • W stronę tablicy idzie z kwiatami mężczyzna, by je złożyć.
  • Wysoki krzyż, za nim tablica z nazwiskami zamordowanych policjantów, powiewają polskie flagi.
  • Trzech uczniów przebranych w polskie mundury, siedzą na ławce, w tle imitacja okopów.
  • Dziewczynki siedzą wokół okrągłego stolika.
  • W rzędzie stoją uczniowie, którzy jako aktorzy brali udział w przedstawieniu.
  • W rzędzie stoją uczniowie, którzy jako aktorzy brali udział w przedstawieniu.
Powrót na górę strony