Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj się nabrać! Oszustwa "na wnuczka" i "na policjanta"

Przestępcy działający metodą "na wnuczka” czy „na policjanta" wciąż próbują oszukać, głównie starsze osoby. Chcą wyłudzić pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.

19 listopada 2018 r. do 87-letniej zduńskowolanki  zadzwonili oszuści, którzy próbowali wyłudzić od niej pieniądze. Seniorka odebrała telefon od mężczyzny przedstawiającego się za "policjanta", który poinformował ją kłopotach wnuczka. Następnie w słuchawce odezwał się "wnuczek", który prosił, aby kobieta wypłaciła z banku pieniądze i mu pomogła. Emerytka uwierzyła w tę historię i udała się do banku po oszczędności. Na szczęście w porę zainterweniowali jej najbliżsi, którzy wyjaśnili seniorce, że to próba oszustwa. Aktualnie zduńskowolscy policjanci prowadzą czynności zmierzające do ustalenia i zatrzymania oszustów.

Jak się ustrzec:

  • Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.
  • Bliscy mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numer telefonu do członków naszej rodziny . Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.
  • Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy: prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinne, a także sąsiedzkiej:

  • Reagujmy, kiedy widzimy lub mamy sygnały, że ktoś podejrzany „kręci” się w pobliżu naszego krewnego, sąsiada albo miejsca jego zamieszkania.
  • Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza niepokój.
  • Zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu, którym się taka osoba porusza. Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z osobami najbardziej zagrożonymi - seniorami. Ostrzeżmy ich, nim będzie za późno.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112.

Powrót na górę strony