Seniorze nie daj się oszukać
Przestępcy działający metodą "na wnuczka” czy „na policjanta" wciąż próbują oszukać, głównie starsze osoby. Chcą wyłudzić pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. W ramach programu „Karsznice dla Seniora” dzielnicowi udzielali wskazówek co zrobić by nie paść ofiarą przestępstwa.
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli przeprowadzili prelekcję na temat ich codziennego bezpieczeństwa. Przedstawili metody działań telefonicznych oszustów, którzy wykorzystując ufność osób starszych, w różny sposób dążą do wprowadzenia ich w błąd i w rezultacie do wydania przestępcom gotówki. Uczestnicy spotkania otrzymali ulotki informacyjne z cennymi radami, dodatkowo zostali zapoznani z ideą funkcjonowania oraz możliwościami aplikacji informatycznej „Krajowa Mapa Zagrożenia Bezpieczeństwa” oraz aplikacji” Moja Komenda”.
Jak się ustrzec:
-
Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.
-
Bliscy mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numer telefonu do członków naszej rodziny . Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.
-
Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy: prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!
Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinne, a także sąsiedzkiej:
-
Reagujmy, kiedy widzimy lub mamy sygnały, że ktoś podejrzany „kręci” się w pobliżu naszego krewnego, sąsiada albo miejsca jego zamieszkania.
-
Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza niepokój.
-
Zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu, którym się taka osoba porusza. Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z osobami najbardziej zagrożonymi - seniorami. Ostrzeżmy ich, nim będzie za późno.