Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowy spotkał się z „Uśmiechem Seniora”

Ostrzeżenia przed domokrążcami, przed fałszywymi smsami dotyczącymi dopłat oraz temat związany z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, były okazją do spotkania z uczestnikami klubu „Uśmiech Seniora”. Zainteresowanie uczestników, ich pytania i wątpliwości oraz zebrane opinie, świadczą o potrzebie organizowania tego typu spotkań i będą cennym materiałem informacyjnym przy planowaniu kolejnych takich działań.

Dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli mł. asp. Marcin Dubiak, podczas spotkania, przypomniał uczestnikom, że każdy pieszy jak i rowerzysta jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Nie chroni go blacha czy poduszka powietrzna, a każde zderzenie człowieka z pojazdem powoduje u niego poważne obrażenia zagrażające często życiu. Funkcjonariusz poinformował, że osoby, które mają na sobie ubranie w ciemnych kolorach i nie posiadają na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, dostrzegane są przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Dodał, że stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki czy torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększa szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Kierowca widzi bowiem nieoświetlonego rowerzystę lub pieszego dopiero, kiedy pojawia się w zasięgu świateł samochodu, czyli zaledwie 20-30 metrów. Natomiast elementy odblaskowe powodują, że taką osobę widać z odległości 130 - 150 metrów.
Następnie funkcjonariusz przestrzegał zgromadzonych seniorów przed oszustami wyłudzającymi różnymi metodami pieniądze od osób starszych. Omawiał sposoby oszustw na tzw. wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚP oraz inne, najbardziej znane metody, którymi posługują się oszuści. Apelował również do uczestników spotkania, by byli bardziej asertywni, potrafili odmówić „udzielenia pomocy” osobie podającej się za członka rodziny czy urzędnika. Dodał, by rozsądnie podchodzić do otrzymywanych wiadomości za pomocą różnych aplikacji.
Na spotkaniu, przybliżono założenia Krajowej Mapy Zagrożeń. Policjant omówił jak wygląda strona internetowa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także w jaki sposób można zaznaczyć miejsce zagrożone. Dodał, że jednym ze sposobów komunikacji z dzielnicowym swojego rejonu, jest aplikacją „Moja Komenda”. To jeden ze sposobów sprawdzenia, kto jest dzielnicowym na danej ulicy miasta czy w gminie i jak można się z nim skontaktować.
Duże zainteresowanie uczestników spotkania w dyskusję, ich pytania i wątpliwości oraz zebrane opinie i komentarze świadczą o potrzebie organizowania tego typu spotkań i będą cennym materiałem informacyjnym przy planowaniu kolejnych działań.

 

sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk

  • W sali, przy stole, siedzą osoby, koło nich, w szczycie stołu stoi umundurowany policjant i rozmawia z zebranymi.
  • Umundurowany policjant mówi do zebranych
  • W sali, przy stole, siedzą osoby, koło nich, w szczycie stołu stoi umundurowany policjant i rozmawia z zebranymi.
Powrót na górę strony