Informacje

Podsumowanie działań zduńskowolskiej Policji w minionym 2024 roku

W Komendzie Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli, odbyła się ważna odprawa służbowa, na której podsumowano osiągnięcia jednostki za miniony rok. Wydarzenie przyciągnęło uwagę lokalnych władz, przedstawicieli prokuratury oraz służb mundurowych, którzy docenili wysiłki funkcjonariuszy w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu. Ile było interwencji, ile przestępstw, ile kolizji i wypadków?

13 lutego 2025 roku, w Komendzie Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli miała miejsce roczna odprawa, podczas której omówiono wyniki pracy funkcjonariuszy za rok 2024. W odprawie udział wzięli: mł. insp. Anita Tim-Warchał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, Komendant Powiatowy Policji w Zduńskiej Woli insp. Robert Krawczyk, zastępca komendanta mł. insp. Benedykt Andrzejak, Prezydent Miasta Zduńska Wola Konrad Pokora, Wójt Gminy Zduńska Wola Pan Henryk Staniucha, Wójt Gminy Zapolice Witold Oleszczyk, Sekretarz Gminy i Miasta Szadek Małgorzata Mysur, Prokurator Okręgowy w Sieradzu Agnieszka Karpacz, p.o. Prokurator Rejonowy w Zduńskiej Woli Witold Hejmanowski, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zduńskiej Woli starszy brygadier Jarosław Piekarski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kolumna Michał Falkowski, Komendant Straży Miejskiej w Zduńskiej Woli Zbigniew Szulada, Komendant Posterunku Straży Ochrony Kolei w Zduńskiej Woli Marek Główczyk, a także kadra kierownicza jednostki.
Po oficjalnym przywitaniu gości, gospodarze odprawy – insp. Robert Krawczyk oraz mł. insp. Benedykt Andrzejak, przedstawili wyniki osiągnięte w poszczególnych rodzajach służb.

W 2024 roku policjanci przeprowadzili 6290 interwencji, na co złożyły się 556 interwencji domowych i 5734 innych interwencji dotyczących na przykład: osób nietrzeźwych, zakłócania porządku publicznego, spożywania alkoholu w miejscu publicznym, zaburzeń psychicznych i leżących osób. To wzrost w stosunku do 2023 roku, bo interwencji było wtedy 6194. Najwięcej było ich w Zduńskiej Woli – 4594, a najmniej na terenie gminy Szadek – 213.
Aż 217 interwencji dotyczyło zaburzeń psychicznych i 14 prób samobójczych.
W minionym roku, policjanci wypełnili 32 formularze „Niebieskie Karty”: 25 na terenie miasta i 7 na wsi. W 11 przypadkach funkcjonariusze wydali tzw. nakaz/zakaz opuszczenia lokalu w związku ze stosowaniem przemocy domowej, w 2023 roku było ich 6.

Kolejnym elementem odprawy rocznej było omówienie pracy zespołu ds. nieletnich i patologii. Policjanci skierowali 117 wniosków do Sądów Rodzinnych związanych z czynami karalnymi i demoralizacją. 34 nieletnich zostało ujawnionych pod wpływem alkoholu, 6 dokonało kradzieży sklepowych, 4 spowodowało zdarzenia drogowe, 4 zatrzymali policjanci jako uciekinierów z placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Zespół ds. Wykroczeń prowadził łącznie 916 spraw. Skierowano 377 wniosków o ukaranie do sądów. Dotyczyły one najczęściej kradzieży, prowadzenia pojazdów bez uprawnień oraz prowadzenia pojazdów w stanie po użyciu alkoholu.
Zduńskowolscy policjanci dbali o bezpieczeństwo mieszkańców, zabezpieczając  141 przejazdów kibiców oraz 66 imprez odbywających się na terenie powiatu.
Omawiając ubiegły rok, komendant podsumował sytuacje na zduńskowolskich drogach i aktywność policjantów ruchu drogowego:

  • co 13 godzin dochodziło do zdarzenia drogowego,
  • co 12 dni dochodziło do wypadku drogowego, gdzie była ranna 1 osoba,
  • raz na pół roku ofiara śmiertelna.

Zduńskowolscy policjanci przyjęli 631 zgłoszenia kolizji (598 w 2023 roku) i realizowali czynności z tym związane, a także 29 zgłoszeń dotyczących wypadków (35 w 2023 roku).
Spadła liczba osób rannych:  29 osób w 2024 roku, 41 w 2023 roku.
Liczba ofiar śmiertelnych w 2024 roku -2, w 2023 – 3.
Policjanci „drogówki” przeprowadzili 76 działań. 24 – Kaskadowy pomiar prędkości, 16 – Niechronieni i 36 – inne (Kierujący-Pieszy, Motocykliści, Pasy, Telefon, Znicz, Bezpieczne Ferie, Bezpieczne wakacje).
W minionym roku, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przebadali łącznie 14623 kierujących na zawartość alkoholu lub innego podobnie działającego środka, ujawniając 166 kierujących pod działaniem.
Najwięcej zdarzeń drogowych zaistniało: w maju, w czwartek, pomiędzy godziną 14.00 a 22.00, z winy kierującego, w wieku 60+, przez nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, na drogach powiatowych.

Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Zduńskiej Woli mł. insp. Benedykt Andrzejak, w swoim wystąpieniu przedstawił ocenę pracy pionu kryminalnego:

  • stwierdzono ogólnie 964 przestępstwa. To spadek o 498 w stosunku do poprzedniego roku.
  • kradzież mienia – stwierdzono 114 przestępstw (126 w 2023 roku).
  • kradzież z włamaniem – 62 (78 w 2023 roku).
  • bójki i pobicia – 2 (1 w 2023 roku).
  • uszkodzenie mienia – 46 (44 w 2023 roku).
  • uszczerbek na zdrowiu – 11 (4 w 2023 roku).
  • przestępczość rozbójnicza – 6 (3 w 2023 roku).
  • kradzież samochodu – 3 – tak samo jak rok wcześniej.

W 2024 roku stwierdzono 77 przestępstw narkotykowych. Policjanci zabezpieczyli łącznie prawie 17 kg różnego rodzaju środków odurzających i substancji psychotropowych.
Funkcjonariusze wydziału kryminalnego, zakończyli pozytywnie 43 poszukiwania osób na podstawie listów gończych. Funkcjonariusze wydziału prewencji 148 osób doprowadzili do zakładów karnych lub aresztów na podstawie nakazów.

Aplikacja policyjna  "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa", stanowi doskonałe narzędzie, które w znacznym stopniu wpływa pozytywnie na stan bezpieczeństwa i porządku publicznego. Na terenie powiatu zduńskowolskiego w 2024 roku naniesionych zostało 498 zagrożeń. Każda taka informacja była przez policjantów sprawdzana i weryfikowana. Z ogólnej liczby zgłoszeń potwierdzono i wyeliminowano 163 zagrożenia, natomiast 296 spośród nich to zgłoszenia niepotwierdzone.

W trakcie wystąpienia insp.Robert Krawczyk podziękował przedstawicielom władz samorządowych za codzienną współpracę z naszą jednostką, za wspólny wysiłek na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu zduńskowolskiego. Po prezentacji głos zabrali goście, którzy podkreślali dotychczasową współpracę na bardzo dobrym poziomie, jak również składali podziękowania za uzyskane wyniki i zaangażowanie w służbie. Nie zabrakło wymiany poglądów, spostrzeżeń i doświadczeń w kontekście dalszej współpracy z samorządami na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu zduńskowolskiego.

młodszy aspirant Katarzyna Biniaszczyk

  • Aula w komendzie, przy stołach, na krzesłach siedzą umundurowani policjanci i goście ubrani po cywilnemu oraz reprezentacji zaprzyjaźnionych służb. Jeden z policjantów stoi i mówi do zebranych.
  • Aula w komendzie, przy stołach, na krzesłach siedzą umundurowani policjanci i goście ubrani po cywilnemu oraz reprezentacji zaprzyjaźnionych służb. Jeden z policjantów stoi i mówi do zebranych.
  • Aula w komendzie, przy stołach, na krzesłach siedzą umundurowani policjanci i goście ubrani po cywilnemu oraz reprezentacji zaprzyjaźnionych służb. Jeden z policjantów stoi i mówi do zebranych. Na ścianie auli widać wyświetlany z rzutnika obraz.
  • Aula w komendzie, przy stołach, na krzesłach siedzą goście ubrani po cywilnemu.
  • Aula w komendzie, przy stołach, na krzesłach siedzą umundurowani policjanci i goście ubrani po cywilnemu oraz reprezentacji zaprzyjaźnionych służb. Jeden z policjantów stoi i mówi do zebranych.
  • Aula w komendzie, przy stołach, na krzesłach siedzą umundurowani policjanci i goście ubrani po cywilnemu oraz reprezentacji zaprzyjaźnionych służb. Jeden z policjantów stoi i mówi do zebranych. Na ścianie auli widać wyświetlany z rzutnika obraz. Na pierwszym planie zdjęcia widać siedzących policjantów - kadrę kierowniczą jednostki.
Powrót na górę strony