Twoje dziecko jeździ hulajnogą lub rowerem? Czy zna przepisy? Małoletni sprawcami wypadków i kolizji
W Zduńskiej Woli, w ciągu miesiąca, małoletni byli aż pięciokrotnie sprawcami wypadków i kolizji jadąc na hulajnodze elektrycznej lub rowerze. Główną przyczyną tych zdarzeń była brawura i ...nieznajomość przepisów ruchu drogowego. Apelujemy do młodzieży – pamiętajcie, że na drodze obowiązują przepisy, które dotyczą również Was, bez względu na wiek, każdy uczestnik ruchu drogowego musi je znać i przestrzegać.
Krew, otarcia oraz złamania rąk i nóg, a dodatkowo obrażenia głowy. Tak może wyglądać finał jazdy na rowerze lub hulajnodze elektrycznej tej młodzieży, która brawurą chce poczuć przypływ adrenaliny. Do tego dochodzi nieznajomość przepisów ruchu drogowego i recepta na wypadek gotowa. Szybka jazda do tego bez kasku, powoduje, że powikłania po wypadku mogą być bardzo poważne, a nawet tragiczne. Apelujemy nie tylko do nastolatków, ale także do rodziców i opiekunów, by rozmawiali z młodzieżą o konsekwencjach bezmyślnego zachowania na drodze.
Poniżej 5 zdarzeń - przyczyn kolizji i wypadków spowodowanych przez małoletnich na rowerach i hulajnogach elektrycznych w naszym powiecie. Niech będą przykładem, że nieznajomość przepisów ruchu drogowego, jest ich główną przyczyną:
- 28 maja 2024 roku, godzina 18.00, Zduńska Wola ul. Grunwaldzka, 16-latek kierując hulajnogą elektryczną, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącej 77-letniej rowerzystce. Poszkodowana ze złamaniem kości przedramienia trafiła do szpitala.
- 5 czerwca, godzina 9.30 Zduńska Wola, ul. Kilińskiego, 16-latek jadąc hulajnogą elektryczną, nie ustąpił przejazdu kierowcy fiata. 16-latek z obrażeniami trafił do szpitala. Link do artykułu: https://zdunska-wola.policja.gov.pl/ezd/informacje/96991,Wypadek-16-latka-na-hulajnodze.html
- 19 czerwca, godzina 11.25, Zduńska Wola, Plac Wolności, 12-letnia rowerzystka, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu i wjechała bezpośrednio pod nadjeżdżający samochód audi. Rowerzystka z ogólnymi obrażeniami.
- 21 czerwca 2024 roku, godzina 18.35, Zduńska Wola ul. Orione 2: 14-letni rowerzysta, zjeżdżając z drogi dla rowerów na jezdnię, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującej samochodem seat i doprowadził do zderzenia. Skutkiem zderzenia był uraz głowy chłopca.
- 25 czerwca, godzina 12.50, Ogrodzim Kolonia, 12-letni rowerzysta podczas włączania się do ruchu, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu 63-letniemu rowerzyście. Doszło do zderzenia. Poszkodowany 63-latek z ogólnymi obrażeniami, a chłopiec uraz głowy.
Kierujący hulajnogą elektryczną i rowerem, pamiętajcie o:
• przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego,
• korzystaniu z dróg dla rowerów,
• niewymuszaniu pierwszeństwa wobec pieszych i innych pojazdów
• sygnalizowaniu odpowiednio wcześnie manewrów (skrętu, zmiany pasa ruchu),
• korzystaniu z kasku ochronnego i kamizelki odblaskowej lub innych elementów odzieży, które mają odblaskowe wstawki.
W trosce o własne bezpieczeństwo powinniście pamiętać, że podczas przejeżdżania przez jezdnię po wyznaczonym przejeździe obowiązani jesteście stosować zasadę szczególnej ostrożności. Przede wszystkim zmniejszyć prędkość, aby kierowca samochodu, zwłaszcza skręcającego w drogę poprzeczną, miał szansę dostrzec Was z wyprzedzeniem i odpowiednio zareagować.
Hulajnoga elektryczna:
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu. Kierujący hulajnogą elektryczną jest także obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik został usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:
• ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
• przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.
Kierujący rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
Ważne!
• Dopuszczalna prędkość z jaką można się poruszać hulajnogą elektryczną i urządzeniami transportu osobistego to 20 km/h.
• Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.
• Dzieciom w wieku do 10 lat zabrania się kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze. Dopuszcza się kierowanie hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przez dziecko w wieku do 10 lat, ale tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Rowerzysta może jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych wyjątkowo, gdy:
• opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
• szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
• warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).
Rowerzysta a przejście dla pieszych:
Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych, jeśli chce je przekroczyć. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy obok pasów dla pieszych jest przejazd rowerowy. W takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru.
Dziecko na rowerze:
- Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze pod opieką osoby dorosłej. Rowerzysta może jechać rowerem po chodniku, gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem.
- Dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk