Policjanci na Obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Zduńskiej Woli
Z okazji przypadającej w tym roku 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, Sejm ustanowił 2025 Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc. W poniedziałek 14 kwietnia, na cmentarzu przy ulicy Bema w Zduńskiej Woli, uczczono pamięć Polaków zamordowanych na wschodzie przez NKWD. Policjanci, na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Zduńskiej Woli inspektorem Robertem Krawczykiem, oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej.
O godzinie 12:00, na cmentarzu przy ulicy Bema w Zduńskiej Woli, zebrali się mieszkańcy. Na uroczystej zbiórce odśpiewany został Hymn Rzeczpospolitej Polskiej. Jan Brzozowski – kombatant i były członek stowarzyszenia „Katyń”, w swoim wystąpieniu przypomniał 49 nazwisk zduńskowolan, którzy byli ofiarami tej zbrodni. Złożono kwiaty, zapalono znicze i pochylono głowy nad pamięcią bohaterów Rzeczypospolitej.
Policję reprezentował inspektor Robert Krawczyk Komendant Powiatowy Policji w Zduńskiej Woli oraz Poczet sztandarowy zduńskowolskiej jednostki.
Przypomnijmy. Na przełomie kwietnia i maja 1940 r., decyzją władz ZSRR, rozstrzelano ponad 21 tysięcy Polaków. Zamordowani zostali między innymi funkcjonariusze Policji Państwowej oraz innych służb mundurowych, a także urzędnicy. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej. Zbrodnia katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pogrzebano w masowych grobach w Katyniu, Miednoje, Kuropatach, Bykowni, Piatichatkach. Dopiero w 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni. Wśród zamordowanych byli także mieszkańcy powiatu zduńskowolskiego.
Pamięć o nich nigdy nie przeminie.
Cześć i chwała bohaterom!
młodszy aspirant Katarzya Biniaszczyk