„Cyberprzestępczość – nowe zagrożenia”
16 lutego 2017 roku w Rogowie odbyła się konferencja pn. „Cyberprzestępczość – nowe zagrożenia” organizowana przez Komendę Powiatową Policji w Brzezinach, Starostwo Powiatowe w Brzezinach oraz Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi. W konferencji uczestniczyła Komendant Powiatowy Policji w Zduńskiej Woli mł.insp. Małgorzata Mączyńska wraz z funkcjonariuszami zajmującymi się zwalczaniem cyberprzestępczości i profilaktyką społeczną.
Konferencja rozpoczęła się od przemówieniami Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Andrzeja Łapińskiego oraz Starosty Brzezińskiego Edmunda Koteckiego, którzy przywitali zebranych gości oraz wprowadzili ich w tematykę konferencji. Kolejnym ważnym punktem był występ uczniów Szkoły Podstawowej w Różycy, którzy zaprezentowali przedstawienie „W sieci”. Przekaz dzieci dotyczący problematyki cyberprzestępczości przykuł uwagę widzów oraz wzbudził ogromne zaciekawienie i zainteresowanie treściami przekazywanymi przez najmłodszych uczestników. Po występie dzieci z Różycy głos zabrał pierwszy z prelegentów - mł.insp. dr hab. inż. Jerzy Kosiński z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Poruszył on problem wyłudzenia pieniędzy od użytkowników sieci, w zamian za odblokowanie konta, uprzednio zablokowanego przez sprawcę, przy pomocy złośliwego oprogramowania. W swojej prezentacji wskazał na najistotniejsze aspekty dotyczące tej problematyki, metody działania sprawców oraz ich skutki. Kolejny prelegent z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie podinsp. Przemysław Wrzosek poruszył inny aspekt związany z cyberprzestępczością – tj. problematykę cyberterroryzmu i jego zagrożeń dla społeczności lokalnych.
Druga część konferencji rozpoczęła się materiałem filmowym dotyczącym stalkingu w sieci przygotowanym przez młodzież uczęszczającą do Zespołu Szkół w Rogowie. Informację na temat działalności profilaktycznej rogowskiej młodzieży przedstawił w kontekście filmu dyrektor szkoły Radosław Kubicki. Swoja wiedzą podzielił się z uczestnikami również wykładowca Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie podinsp. Adam Macoch, który wypowiedział się na temat „Zagrożeń związanych z komunikacją internetową”. Odniósł się on do materiału przygotowanego przez młodzież oraz korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia poszerzył zawarte w nim informacje o problematykę związaną z przestępczością internetową.
Prelegent mjr. Michał Siek z Społecznej Akademii Nauk w Łodzi przygotował prezentację na temat „Pozory anonimowości i bezpieczeństwa w sieci”. Tematyka dotycząca zabezpieczenia własnych danych w sieci wzbudziła ogromne zainteresowanie gości konferencji. Oprócz działania sprawców poruszył także temat związany z właściwym zabezpieczaniem własnych danych w sieci. Opowiedział on zebranym osobom jak niewiele trzeba zrobić, aby nie stać się ofiarą przestępców w sieci. Wskazał ponadto przykłady niewłaściwego zabezpieczania dostępu do kont internetowych poprzez umieszczanie zbyt prostych haseł dostępowych.
Po prezentacji mjr. Sieka zaprezentowali się uczniowi uczęszczających do ZSP w Brzezinach. Występ młodzieży, w trakcie którego recytowali wiersz Wiesławy Szymborskiej „Nienawiść” oraz własne spostrzeżenia na temat zagrożeń ze strony Internetu został ubarwiony występem wokalnym jednej z uczennic. Ostatni z prelegentów kom. Łukasz Jędrzejczyk – Naczelnik Wydziału Rozpoznania Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji - w swoim przemówieniu omówił sukcesy w zwalczaniu cyberprzestępczości na przykładach z województwa łódzkiego.
Konferencja na temat cyberprzestępczości miała nietypowy innowacyjny przebieg. Połączenie wiedzy i doświadczenia specjalistów z entuzjazmem i nowym spojrzeniem tych, do których kierowana jest profilaktyka, jednocześnie samodzielnie ją tworzących dało zdumiewający efekt pozostający na długo w pamięci.
KWP/KPP