Natychmiastowe działania po informacji o zamiarze samobójstwa
Mundurowi błyskawicznie zareagowali na informację o desperackim wpisie w Internecie i dzięki współpracy z innymi jednostkami policji dotarli do jego autorki. Na szczęście 28-letniej kobiecie nic nie groziło.
7 września 2018 r. zduńskowolscy policjanci zostali powiadomieni o niepokojącym wpisie na popularnym portalu społecznościowym, w którym zdesperowana kobieta pisała o samobójstwie. Policjanci natychmiast zweryfikowali posiadane informacje. Dysponując internetowym nickiem autorki wpisu oraz wykorzystując policyjne bazy danych ustalili, że zagrożone może być życie i zdrowie 28-letniej mieszkanki Bielska-Białej. O tych ustaleniach niezwłocznie powiadomili bielskich policjantów, którzy skontaktowali się z kobietą. Zaskoczona kobieta przyznała mundurowym, że ma wiele problemów osobistych, co skłoniło ją do zamieszczania informacji o samobójstwie na portalu społecznościowym. Oświadczyła także, że nie miała zamiaru targnąć się na życie, tylko zwrócić uwagę na swoje problemy. Kobieta pozostała pod opieką swojego partnera, dla którego ta sytuacja również była wielkim zaskoczeniem.
Każdy z nas ma w życiu gorsze i lepsze chwile. Pamiętajmy, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Jeśli potrzebujemy pomocy nie wstydźmy się o nią prosić. Nie podejmujmy decyzji, których skutki mogą być tragiczne dla nas lub naszych bliskich.
Aby skutecznie zapobiegać temu zjawisku, trzeba dowiedzieć się jak rozpoznawać i w jaki sposób rozmawiać z ludźmi w kryzysie.
Osoba zagrożona samobójstwem może:
- mówić o popełnieniu samobójstwa;
- mieć problemy z jedzeniem i spaniem;
- drastycznie zmieniać swoje zachowanie;
- wycofywać się z kontaktów towarzyskich;
- tracić zainteresowanie pracą, szkołą, swoim dotychczasowym hobby itd.;
- przygotowywać się do śmierci pisząc testament, list pożegnalny, porządkując swoje sprawy;
- rozdawać ważne dla niej rzeczy;
- podejmować ryzykowne działania;
- wykazywać zainteresowanie problemem śmierci i umierania;
- nie dbać o swój wygląd zewnętrzny;
- zwiększyć spożycie alkoholu, narkotyków lub leków.
Osoba zagrożona samobójstwem mogła wcześniej podejmować próby pozbawienia siebie życia lub okaleczać się. Jedną z przyczyn samobójstwa mogą być również doświadczenia utraty, między innymi bliskiej osoby, ale również ważnych dla niej wartości, planów, czy idei.
Co robić?
Jeśli ktoś zwierza się tobie, że myśli o samobójstwie lub ujawnia przytoczone symptomy:
- nie obawiaj się porozmawiać o tym, nie okazuj zdziwienia i zaskoczenia;
- rozmawiaj, nie bój się, że twoje zainteresowanie tematem i dyskusja, będzie dla niej zachętą do realizacji planów;
- miej dla niej czas, okaż zainteresowanie i wsparcie;
- okaż gotowość do słuchania, pozwól na okazywanie emocji i akceptuj je;
- nie oceniaj, nie dawaj rad;
- szukaj pomocy u osób oraz w instytucjach pomocowych takich, jak psycholog, psychiatra, telefon zaufania 800-70-22-22, lub 1161-23, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, czy Poradnia Zdrowia Psychicznego.
Uratować życie, to uratować ciało, ale żeby uratować człowieka, trzeba uratować jego chęć życia. To nie tylko problem profesjonalnej pomocy, ale zwykłej ludzkiej życzliwości.
Tam gdzie jest niebezpieczeństwo, jest także możliwość ratunku.
/wyk. mat. Polskie Towarzystwo Suicydologiczne, KWP w Katowicach/