Potrącenie rowerzysty na przejeździe dla rowerów
Kierująca samochodem osobowym potrąciła jadącego przejazdem dla rowerów zduńskowolanina. Mężczyzna z licznymi obrażeniami, przebywa w szpitalu. Rozwaga i zachowanie ostrożności są potrzebne każdemu uczestnikowi ruchu drogowego.
24 listopada 2021 roku po godzinie 6:00 w Zduńskiej Woli, kierująca samochodem osobowym marki volkswagen polo 38-letnia mieszkanka gminy Zduńska Wola, skręcając w lewo z ulicy Getta Żydowskiego w ulicę Łódzką, nie ustąpiła pierwszeństwa jadącemu przez przejazd dla rowerzystów w stronę Placu Wolności, 52-letniemu cykliście. Mężczyzna w związku z odniesionymi obrażeniami, został przetransportowany do Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu. Kierująca samochodem została poddana badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – wynik negatywny. Obecnie funkcjonariusze ustalają okoliczności i przyczyny zdarzenia oraz apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o stosowanie się do obowiązujących przepisów.
Przypomnijmy, że w październiku bieżącego roku, doszło do śmiertelnego potrącenia rowerzystki w Tymienicach. Bądźmy ostrożni, by uniknąć tak tragicznych sytuacji. Zduńskowolscy funkcjonariusze w dniu 24 listopada 2021 roku od wczesnych godzin rannych przeprowadzają działania „Niechronieni”, dlatego zwracamy się z apelem do uczestników ruchu drogowego – pamiętajmy o bezpieczeństwie pieszych, rowerzystów oraz wszystkich innych osób na drodze.
UWAGA:
Nasza technika jazdy powinna być dostosowana do warunków panujących na drodze. Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność. Mokra i śliska jezdnia nie sprzyjają kierującym, znacznie wydłużając drogę hamowania. Poranne przymrozki i zamglenia mogą powodować, że szyby i lusterka pojazdów może pokryć warstwa szronu i lodu, a niestety wiele osób przez poranny pośpiech zapomina albo nie ma czasu nawet na ich przetarcie. Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno–zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Warto tą zasadę stosować nie tylko w obszarze niezabudowanym, ale zawsze po zmroku, gdy poruszamy się po drodze. Nawet najmniejszy element odblaskowy może spowodować, że zostaniemy odpowiednio wcześnie zauważeni przez kierowcę i nie dojdzie do zdarzenia z naszym udziałem.
st. sierż. Katarzyna Biniaszczyk