Miał być łatwy zarobek, a jest pożyczka do spłacenia
W zduńskowolskiej komendzie prowadzone są postępowania, w których osoby pokrzywdzone utraciły swoje oszczędności „inwestując” w kryptowaluty. Przykładem jest zduńskowolanin, który licząc na łatwy zysk stracił wszystkie oszczędności i dodatkowo zaciągnął dla oszusta pożyczkę.
Oszuści coraz częściej wykorzystują naiwność niektórych osób i oferują pomoc w inwestowaniu podszywając się pod doradców inwestycyjnych. 28 stycznia 2022 roku do Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli zgłosił się 50-letni mężczyzna zgłaszający oszustwo. Zadzwonił do niego mężczyzna podający się za konsultanta z firmy zajmującej się kryptowalutami. Poinformował, że założył zduńskowolaninowi konto do inwestowania w bitcoiny, na którym ulokował już pierwszy zysk w kwocie 5.000 dolarów. Zapewnił zduńskowolanina, że może on te pieniądze przelać na swoje zwykłe konto bankowe. Musi tylko zainstalować na swoim komputerze aplikację Anydesk, która umożliwi mężczyznom porozumiewanie się i szybsze wykonanie operacji związanych z transakcją. W ten sposób "konsultant" uzyskał dostęp do komputera pokrzywdzonego. Zduńskowolanin wykonując instrukcje oszusta zalogował się na swoje konto bankowe. W ten sposób oszust uzyskał pełny dostęp do konta zduńskowolanina i za jego zgodą wykonywał różne operacje finansowe. Niestety zduńskowolanin mimo, że widział co się dzieje na jego komputerze, bez rozmysłu wpisywał przychodzące smsami z banku hasła zatwierdzające kolejne przelewy. Gdy po wykonaniu kilku transakcji na koncie pokrzywdzonego zabrakło pieniędzy, ten zaciągnął internetowo pożyczkę, licząc na zysk wspomnianych 5.000 dolarów. Pieniądze z pożyczki również trafiły do oszusta. Zamiast zysku, pojawiły się straty oszczędności i zadłużenie.
Apelujemy o rozsądek przy tego typu transakcjach. Nie dajmy się zwieźć obietnicom łatwego zarobku. Nigdy nie udostępniajmy swoich danych osobowych oraz dostępu do kont bankowych.
Należy stale pamiętać o zasadach bezpieczeństwa w sieci. Dbajmy o ochronę swoich danych, haseł i loginów. Za każdym razem weryfikujmy tożsamość osób, które się z nami kontaktują przez internet.
Każdy może zgłosić stronę, co do której ma podejrzenie, że może wyłudzać dane osobowe, dane uwierzytelniające do kont bankowych lub serwisów społecznościowych do Zespołu CERT Polska.
Do zgłaszania incydentów służy także formularz dostępny na stronie:
https://incydent.cert.pl/phishing
st. sierż. Katarzyna Biniaszczyk