„Budowanie mocy – stop przemocy”. Przeciwdziałanie przemocy wobec seniorów
Dbając o bezpieczeństwo seniorów - mieszkańców miasta i gminy Zduńska Wola, policjanci przeprowadzili debatę społeczną. Spotkanie pod hasłem „Budowanie mocy – stop przemocy” skierowane było przede wszystkim do seniorów. W trakcie debaty rozmawiano na temat różnych form oszustw, kradzieży, a także znęcania się fizycznego i psychicznego nad seniorami. Omówiono także sposoby jak się przed nimi ustrzec.
Debata społeczna „Budowanie mocy – stop przemocy”, odbyła się w sali Centrum Integracji Ratusz w Zduńskiej Woli. Celem spotkania było omówienie działań praktycznych, profilaktycznych, a także faktów i mitów o przemocy wobec seniorów.
Młodszy aspirant Paulina Matysiak, Asystent Wydziału Prewencji ds. Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli, omówiła temat: „Bezpieczeństwo seniorów”. Przypomniała, że kiedy zadzwoni osoba podająca się za funkcjonariusza należy pamiętać, że policjanci nigdy nie informują o szczegółach prowadzonych przez siebie spraw telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie im jakiejkolwiek gotówki. Omówiła również działania oszustów, którzy podają się za pracownika spółdzielni, kominiarza czy elektryka. Pokazała przykładowe smsy, jakie oszuści rozsyłają na telefony komórkowe, w których wzywają do natychmiastowego uregulowania płatności za prąd lub paczkę. Tłumaczyła, jak nie stać się ofiarą oszustów i nie stracić oszczędności. Wielokrotnie powtarzała, jak ważnym aspektem jest bezpieczeństwo seniorów. Policjantka wskazała również, na co uważać w kontaktach z osobami próbującymi nieuczciwie zachęcić nas do podpisywania różnego rodzaju umów np. w trakcie różnych pokazów, czy w miejscu zamieszkania.
W spotkaniu, głos zabrał Michał Dutkiewicz, starszy specjalista pracy socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zduńskiej Woli. Omówił sposoby działania ośrodka w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Katarzyna Mołas z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Łodzi przedstawiła temat: „Świadomy i bezpieczny senior”.
„Wiem co czytam” - jak nie zaśmiecać głowy fałszywymi informacjami w sieci omówiła dr Edyta Weidel z Centrum Edukacji Konsorcjum Cogito.
Elementem tego spotkania była otwarta dyskusja, w trakcie której uczestnicy zadawali prowadzącym pytania. W dyskusji uczestniczył m.in. Kierownik Rewiru Dzielnicowych zduńskowolskiej komendy.
Debatę zakończyła etiuda teatralna sztuki „Poczekalnia” Krystyny Chołoniewskiej w wykonaniu Teatru Face to Face, działającego w Powiatowym Centrum Kultury i Rekreacji w Zduńskiej Woli w reżyserii Zbigniewa Rudeckiego i Justyny Rubajczyk.
Podczas trwania debaty, policjanci rozdawali zgromadzonym ulotki, dotyczące bezpieczeństwa seniorów, również w ruchu drogowym oraz w sieci internetowej. W holu Ratusza, można było otrzymać informacje na temat dzielnicowego obsługującego rejon w obrębie ulic zamieszkałych przez zgromadzonych, a także otrzymać odblaskową kamizelkę i opaskę.
Na zakończenie uczestnicy wypełnili ankiety przygotowane przez policjantów. Miały one na celu podsumowanie spotkania, a także wskazanie, jakich kolejnych tematów debat oczekują mieszkańcy powiatu zduńskowolskiego. Uczestnicy podzielili się w nich swoimi wnioskami i spostrzeżeniami.
st. sierż. Katarzyna Biniaszczyk