Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Za chwilę Sylwester i Nowy Rok – pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa

Sylwestrowa noc ze spektakularnymi pokazami pirotechnicznymi rozświetlającymi zimowe niebo to tradycja celebrowana na całym świecie. Niestety, każdego roku dochodzi do wypadków związanych z niewłaściwym obchodzeniem się z fajerwerkami, które potrafią wyrządzić wiele szkód ludziom i zwierzętom. Kupując fajerwerki, używajmy ich odpowiedzialnie i stosujmy się bezwzględnie do zasad bezpieczeństwa. Jakich? Przeczytaj koniecznie…

Co roku w okolicy Sylwestra i Nowego Roku słyszymy o wypadkach związanych z użyciem fajerwerków. Przyczyną większości tego typu zdarzeń jest nieprzestrzeganie instrukcji obsługi i zasad bezpieczeństwa. Jedynie kilka procent wypadków jest wynikiem nieprawidłowego działania samego wyrobu. Podczas przygotowywania pokazu sztucznych ogni, warto zwrócić uwagę na zagrożenia jakie mogą się pojawić w związku z ich użytkowaniem. Nieumiejętne obchodzenie się z fajerwerkami może być przyczyną groźnych wypadków nie tylko odpalającego, ale także osób postronnych. Najczęstsze obrażenia to oparzenia twarzy i rąk. Zdarzają się także ciężkie urazy, takie jak: amputowane palce, dłonie, uszkodzenie wzroku.

Głośny huk petard może powodować czasowe lub trwałe uszkodzenia słuchu ludzi oraz zwierząt, które są szczególnie wrażliwe na dźwięki. Apelujemy, by ograniczyć używanie petard hukowych z uwagi na zwierzęta, dla których hałas i wystrzały mogą powodować traumatyczne przeżycia. To nie przypadek, że 1 stycznia roi się na ulicach od bezpańskich psów. Fajerwerki doprowadzają zwierzęta do paniki, skłaniając wiele z nich do ucieczki z domu. Czasem zapominamy o efekcie ubocznym widowiskowego pokazu czyli huku. Zwierzęta nie mają świadomości, że ten hałas nie zwiastuje dla nich zagrożenia. Uciekają, gdy tylko usłyszą pierwszy wystrzał. Mają bardziej wyostrzony słuch niż ludzie, dlatego wybuchy petard odczuwają jako ból fizyczny. Wiedząc jak reagują w takich sytuacjach, nie pozwólmy ich spłoszyć i zadbajmy by nie odczuwały dyskomfortu związanego z tą wyjątkową nocą. Warto pozamykać szczelnie wszystkie okna, zasłonić okna, włączyć radio lub telewizor by zagłuszyć hałasy. Można też udać się do weterynarza, by zaopatrzyć się w odpowiednie środki uspokajające.

Mając na uwadze fakt, że używanie w sposób nieodpowiedzialny środków pirotechnicznych może wiązać się z narażeniem zwierząt na cierpienie, niezmiernie istotnym jest wskazanie, że zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2020 r. poz. 638), zwierzę nie może być traktowane jak rzecz i należy się jemu poszanowanie, ochrona i opieka.

Warto pamiętać o kilku poniższych zasadach, aby bezpiecznie wejść w Nowy Rok:

  • zanim odpalisz petardę, zawsze zapoznaj się z instrukcją obsługi,

  • bezwzględnie zachowaj wszelkie środki ostrożności,

  • nigdy nie celuj w kierunku ludzi, zwierząt, budynków czy przedmiotów,

  • nie trzymaj petard, fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych w dłoniach, zwłaszcza po odpaleniu,

  • nie używaj petard, fajerwerków będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,

  • nigdy nie używaj fajerwerków ani petard w pomieszczeniach zamkniętych,

  • nie odpalaj petard i fajerwerków z okien, tarasów ani balkonów,

  • po nieudanej próbie odpalenia petardy – nigdy nie zapalaj jej po raz drugi!


 

Pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa przy odpalaniu fajerwerków i petard, a przede wszystkim o zachowaniu rozsądku i rozwagi. Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego i początek Nowego 2023 Roku był dla nas wszystkich miły i bezpieczny.

 

sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk

Powrót na górę strony