Nieodpowiedzialni kierowcy w zduńskowolskim powiecie
Każdego dnia, zduńskowolscy policjanci drogówki sprawdzają, czy kierujący stosują się do ograniczeń prędkości, poruszają się po drogach w sposób zgodny z przepisami i są trzeźwi. Wszytko po to, by wyeliminować niebezpieczne sytuacje zagrażające pieszym, rowerzystom i innym kierowcom. 24 stycznia 2023 roku, policjanci prowadzili wzmożone działania pod nazwą „Prędkość”. Ich celem była poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.
Takie policyjne działania mają na celu nie tylko ujawnianie sprawców wykroczeń, ale również napiętnowanie ich negatywnych zachowań na drogach. Należy pamiętać, że nieodpowiednie przygotowanie do podróży, brawurowa jazda, niedostosowanie prędkości do obowiązujących przepisów kodeksu drogowego lub panujących na drodze warunków atmosferycznych, niejednokrotnie prowadzi do bardzo poważnych w skutkach zdarzeń. Kierujący, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci rażąco przekraczający prędkość, musieli liczyć się z konsekwencjami. Funkcjonariusze tego dnia ujawnili 20 wykroczeń polegających na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości. Były punkty karne i mandaty.
Kierowcy na drogach naszego powiatu, lekceważą obowiązujące przepisy nie tylko przekraczając dozwoloną prędkość, ale również popełniając inne wykroczenia i przestępstwa:
- 23 stycznia godzina 8:20, Szadek: 50-letni mieszkaniec tej miejscowości, kierował samochodem marki Volkswagen. Podczas kontroli okazało się, że kierujący nie posiada uprawnień do tego, by prowadzić pojazd. 50-latka czeka postępowanie sądowe.
- 23 stycznia przed godziną 10:00, miejscowość Kotlinki: 22-letni mieszkaniec Łodzi, kierujący samochodem marki Renault, w terenie zabudowanym jechał z prędkością 113 km/h. Otrzymał mandat karny i zostało mu zatrzymane prawo jazdy.
- 23 stycznia godzina 10:00, miejscowość Szadek: 52-letni kierowca pojazdu marki Volkswagen, posiadał czyny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Tym samym, 52-latek popełnił przestępstwo z art. 244 kk, ponieważ nie dostosował się do decyzji sądu. Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności.
- 25 stycznia godzina 18:30, miejscowość Osiny: 34-letni mieszkaniec powiatu zduńskowolskiego, kierując pojazdem marki Renault, miał niespełna 2,5 promila alkoholu w organizmie. Za to przestępstwo odpowie przed sądem. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności, a także wysoka kara finansowa.
KAŻDY kto popełni przestępstwo kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości, musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Grozi mu:
-
utrata prawa jazdy nawet do 15 lat,
-
kara pozbawienia wolności do lat 2 lub kara ograniczenia wolności lub kara grzywny do 30 000 zł,
-
świadczenie pieniężne od 5 000 do 60 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej,
-
10 punktów karnych,
-
umieszczenie informacji o karze w Krajowym Rejestrze Karnym,
-
dodatkowo w pracy może być nałożona kara, jeśli wiąże się ona z prowadzeniem samochodu. Pracodawca ma prawo wręczyć zwolnienie dyscyplinarne na podstawie informacji z sądu. Surowe kary czekają tych, którzy wcześniej byli już karani za jazdę pod wpływem alkoholu.
To od naszego zachowania, koncentracji i przestrzegania przepisów, zależy bezpieczeństwo nas i innych uczestników ruchu.
Przypominamy, że 19 grudnia 2022 r. został opublikowany (Dz. U. poz. 2659) Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia br., w którym Trybunał orzekł, że art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, rozumiany w ten sposób, że podstawę wydania decyzji, o której mowa w art. 102 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, stanowi wyłącznie informacja organu kontroli ruchu drogowego o ujawnieniu popełnienia czynu opisanego w art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (sprawa K 4/21).
Rozstrzygnięcie dotyczy kwestii proceduralnych związanych z prowadzonym przez starostę postępowaniem administracyjnym w przedmiocie wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy za określone naruszenia.
Podstawą do zatrzymania krajowego prawa jazdy jest art. 135 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który nie był przedmiotem rozważań Trybunału w kontekście zgodności z Konstytucją RP.
Tym samym, w świetle tezy wyroku TK należy uznać, że dotychczasowe postępowanie policjantów nie budzi wątpliwości, a co za tym idzie w przypadku ujawnienia czynu polegającego na przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub przewożeniu osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym, policjant w dalszym ciągu jest zobligowany do zatrzymania prawa jazdy i poinformowania o tym fakcie starosty.
sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk