Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozmowy z młodzieżą o bezpieczeństwie w sieci

Młodzi ludzie dużo czasu spędzają w internecie. Piszą do siebie z rówieśnikami za pomocą komunikatorów, gdzie wymieniają między sobą zdjęcia i wiadomości. Niestety, internet jest miejscem, gdzie można spotkać się z mową nienawiści, czyli tak zwanym hejtem. Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, policjantka zduńskowolskiej komendy, spotkała się z młodzieżą w Szadku.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży oraz w celu przeciwdziałania hejtowi, policjantka zajmująca się profilaktyką w zduńskowolskiej komendzie, spotkała się z uczniami klasy IV - VIII Szkoły Podstawowej w Szadku. Rozmawiano wspólnie o niebezpieczeństwie jakie można znaleźć w internecie, o zasadach bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych, portali internetowych, czatów i grup dyskusyjnych. Szczególną uwagę poświęcono zachowaniom w sieci i temu, że niektóre z zachowań są niebezpieczne i są przestępstwami z nienawiści. Dyskutowano na temat zjawiska hejtu wśród młodzieży. Policjantka wspomniała, że mowa nienawiści może przybierać różne formy. Najczęściej jesteśmy hejtowani przez zamieszczane komentarze, ale hejt może także przejawiać się w publikowanych grafikach (memach, gifach) czy filmach. Młodzież została poinformowana, że każdy przejaw hejtu, muszą natychmiast zgłaszać rodzicom, opiekunom lub nauczycielom. Trzeba reagować natychmiast, by nie pozwolić hejterowi, na większą agresję.


Pamiętajmy!!

Zamieszczając obraźliwe wpisy na forach internetowych dot. innych osób, które piętnują ich zwłaszcza z uwagi na przynależność rasową, wyznaniową, bądź etniczną, popełniamy przestępstwo. Również zachowania aprobujące totalitarny, faszystowski lub nazistowski ustrój państwa są karane w myśl przepisów prawa polskiego. Będąc użytkownikami sieci, bądźmy świadomi treści i znaczenia naszych wpisów. Warto zaznaczyć, że mowa nienawiści to również innego rodzaju zachowania, które polegają na zniesławieniu lub znieważeniu innej osoby. W skrajnych przypadkach takie działanie może być odbierane przez ofiarę jako tzw.”stalking”, czyli przestępstwo zagrożone karą nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

 

sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk

Powrót na górę strony