Policjanci na spotkaniu dotyczącym zapobieganiu przestępczości i uzależnieniom młodzieży
Uzależnienia i przestępczość młodzieży to problem, który nieustannie ewoluuje i przybiera nowe formy. Policjanci, Strażnicy Miejscy, dyrektorzy szkół, psycholodzy oraz przedstawiciele władz miasta, uzgodnili wspólne procedury postępowania w określonych sytuacjach. Rozmawiano o przyczynach i sposobach zapobiegania takim zjawiskom. Wszystko w trosce o zduńskowolską młodzież.
Zapobieganie i minimalizowanie skutków występowania przestępczości i uzależnień wśród dzieci i młodzieży, wymaga współpracy różnych jednostek. 14 marca 2023 roku, w Urzędzie Miasta Zduńska Wola, odbyło się spotkanie, w którym brali udział przedstawiciele władz miasta, Policji, Straży Miejskiej, a także dyrektorzy szkół podstawowych, pedagodzy i psychologowie. Rozmawiano nie tylko o jednych z największych zagrożeń współczesności czyli uzależnieniu i przestępczości, ale również starano się wypracować wspólne procedury postępowania w określonych sytuacjach. Szczególną uwagę zwrócono na stworzenie jak najlepszych warunków do wymiany informacji, które pomogą w wykrywaniu oraz zapobieganiu przestępczości wśród dzieci i młodzieży. Rozmawiano o dodatkowych spotkaniach profilaktycznych, a także organizowaniu zajęć pozalekcyjnych, gdzie aktywne uczestnictwo młodzieży, może pomóc w zapobieganiu niepokojącym zjawiskom. Na zakończenie spotkania podkreślono, że świadomość prawna oraz właściwe zastosowanie procedury pozwalają na szybsze i skuteczniejsze działania ze strony policji i szkół.
Należy podkreślić, że każda osoba, która dokona czynu zabronionego, ponosi odpowiedzialność. Mitem jest twierdzenie, że nieletni nie ponoszą odpowiedzialności za swoje czyny. Wobec nieletnich sąd nie stosuje kar, orzeka natomiast środki wychowawcze, którymi mogą być między innymi:
-
orzeczenie umieszczenia w zakładzie poprawczym lub w młodzieżowym ośrodku wychowawczym albo w rodzinie zastępczej zawodowej, która ukończyła szkolenie przygotowujące do sprawowania opieki nad nieletnim;
-
zastosowanie nadzoru kuratora, skierowanie do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym;
-
zobowiązanie do określonego postępowania, a zwłaszcza do naprawienia wyrządzonej szkody;
-
do wykonania określonych prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzonego;
-
do uczestniczenia w odpowiednich zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym;
-
do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach albo do zaniechania używania alkoholu lub innego środka w celu wprowadzania się w stan odurzenia.
sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk