W ciągu pół godziny, dwóch kierowców straciło prawo jazdy za zbyt szybką jazdę
W czwartek, słoneczna pogoda spowodowała, że kierowcy chcąc szybciej dotrzeć do celu, naciskali pedał gazu z większym przypływem energii. Szybka jazda, spowodowała wysokie mandaty, punkty karne i utracone prawa jazdy. Dwóch kierowców nie będzie mogło prowadzić samochodów przez najbliższe trzy miesiące.
Zduńskowolscy policjanci czuwając nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego powiatu, wyeliminowali kolejnych "piratów drogowych". Dwoje kierowców, 16 marca 2023 roku, za zbyt szybką jazdę, ma zatrzymane prawo jazdy na trzy miesiące. Podczas kontroli prędkości na drogach powiatu zduńskowolskiego, o godzinie 14:50, została zatrzymana do kontroli 30-letnia zduńskowolanka, kierująca samochodem osobowym marki Peugeot. Jechała w terenie zabudowanym zbyt szybko i przekroczyła dozwoloną prędkość o 53 km/h. O godzinie 15:20, 31-letni sieradzanin, kierujący samochodem marki Opel, w terenie zabudowanym, przekroczył dozwoloną prędkość o 55 km/h. W obu przypadkach, kierowcy oprócz zatrzymanych elektronicznie praw jazdy, otrzymali po 13 punktów karnych i mandaty w kwocie po 1500 złotych.
To od naszego zachowania, koncentracji i przestrzegania przepisów zależy bezpieczeństwo nas samych i innych uczestników ruchu. Zbyt szybka jazda, może doprowadzić do wypadku drogowego z udziałem pieszego, który idzie poboczem. Ograniczenie prędkości jest po to, by na danym terenie, lokalni mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie. Mniejsza prędkość kierującego, to krótsza droga hamowania i większe szanse pieszego na przeżycie. Jeżdżąc nieprzepisowo, kierowca naraża siebie i innych.
Przypominamy, że 19 grudnia 2022 r. został opublikowany (Dz. U. poz. 2659) Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia br., w którym Trybunał orzekł, że art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, rozumiany w ten sposób, że podstawę wydania decyzji, o której mowa w art. 102 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, stanowi wyłącznie informacja organu kontroli ruchu drogowego o ujawnieniu popełnienia czynu opisanego w art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (sprawa K 4/21). Rozstrzygnięcie dotyczy kwestii proceduralnych związanych z prowadzonym przez starostę postępowaniem administracyjnym w przedmiocie wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy za określone naruszenia.
Podstawą do zatrzymania krajowego prawa jazdy jest art. 135 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który nie był przedmiotem rozważań Trybunału w kontekście zgodności z Konstytucją RP.
Tym samym, w świetle tezy wyroku TK należy uznać, że dotychczasowe postępowanie policjantów nie budzi wątpliwości, a co za tym idzie w przypadku ujawnienia czynu polegającego na przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub przewożeniu osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym, policjant w dalszym ciągu jest zobligowany do zatrzymania prawa jazdy i poinformowania o tym fakcie starosty.
sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk