Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dwie zduńskowolanki straciły swoje oszczędności – przestrzegamy przed oszustami w internecie

W obu przypadkach oszuści sugerowali, że na inwestycji można dużo zarobić. Polecili kobietom zainstalować aplikacje na telefonie. W ten sposób hakerzy dostali się na pulpity telefonów, weszli w aplikacje bankowe i wypłacili wszystkie oszczędności jakie kobiety posiadały. Dodatkowo, jeden z nich zaciągnął na zduńskowolankę kredyt. Ostrzegamy, by nie instalować na telefonach i komputerach nieznanej nam aplikacji.

Do Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli zgłosiła się 72-letnia kobieta. Poinformowała, że na początku maja, zadzwonił do niej mężczyzna, który zaoferował swoją pomoc w inwestowaniu oszczędności. Przekonywał, że 72-latka zarobi duże pieniądze, wystarczy tylko, ze na telefonie zainstaluje aplikację do inwestowania. Zduńskowolanka miała wątpliwości, ale uległa namowom telefonującego i zainstalowała wskazaną przez niego aplikację. Od razu po instalacji, w czasie ich rozmowy, zauważyła, ze na pulpicie jej telefonu, porusza się „łapka”, którą obsługiwał mężczyzna z drugiej strony telefonu. Kobieta wpłaciła blikiem 1000 złotych, by rozpocząć inwestycję i pomnażanie swoich pieniedzy. W maju, ze zduńskowolanką, kontaktowało się telefonicznie jeszcze kilka osób, każda z nich w sprawie inwestycji. Finalnie, w wyniku dostępu do jej telefonu, a tym samym dostępu do aplikacji bankowych, kobieta straciła kilkanaście tysięcy złotych.

Na komendę zgłosiła się również 70-letnia zduńskowolanka. Zadzwonił do niej mężczyzna i przekonał do pomnożenia posiadanych przez nią oszczędności. Warunkiem było zainstalowanie przez kobietę na jej telefonie, odpowiedniej aplikacji. Oszust posiadając nieograniczony dostęp do jej konta, na którym miała zgromadzone 30 tysięcy złotych, zaciągnął jeszcze na nią kredyt w kwocie ponad 30 tysięcy złotych. Obecnie zduńskowolanka nie ma już żadnych oszczędności i dodatkowo ma zobowiązania wobec banku. Łączna kwota strat to ponad 60 tysięcy złotych.

Apelujemy o zachowanie rozsądku przy tego typu transakcjach. Jeśli skontaktuje się z Tobą osoba informująca o możliwości uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji finansowej, lokaty lub w kryptowaluty i poleci zainstalować aplikację na komputerze lub telefonie komórkowym - zachowaj ostrożność. Nie ulegaj presji, nie daj się skusić pozornie szybkim zyskiem.

Aby uchronić się przed tego typu oszustwem:

  •     nie instaluj dodatkowego oprogramowania na urządzeniach z których następuje logowanie do bankowości internetowej;
  •     nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej za pomocą instalacji programów typu: TeamViewer, AnyDesk, PayBis, Quick Support;
  •     nie podawaj danych poufnych dotyczących posiadanych kart płatniczych;
  •     nie przesyłaj skanów swojego dowodu osobistego;
  •     w przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie wolno przekazywać środków dalej nawet jeśli „doradca” o to prosi, bo w ten sposób nieświadomie uczestniczymy w przestępstwie.
  •     warto sprawdzić czy firma inwestycyjna znajduje się na liście ostrzeżeń KNF
  •     należy zapoznawać się z ostrzeżeniami podawanymi przez KNF oraz NBP dotyczącymi inwestowania w kryptowaluty.

sierżant sztabowy Katarzyna Biniaszczyk

Powrót na górę strony