Świąteczne porady policjantów
Święta Bożego Narodzenia za pasem. Czas przygotowań do świąt to okres, w którym my sami musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo. O czym powinniśmy pamiętać robiąc zakupy, czy też podczas świątecznych wyjazdów do rodziny? Słuchaczom Naszego Radia wskazówek udzielała Komendant Powiatowy Policji w Zduńskiej Woli mł.insp. Małgorzata Mączyńska.
W radiowym studio rozgłośni "Naszego Radio" Komendant przypominała:
Zanim wyjedziemy z domu zadbajmy o to, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest… życzliwy sąsiad.
Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy do naszego domu. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.
Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.
Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.
Kradzieże kieszonkowe stają się plagą w okresie przedświątecznych zakupów kiedy panuje tłok. Dokonywane są przede wszystkim w środkach komunikacji miejskiej i na placach targowych. Kieszonkowcy działają przeważnie w grupach kilkuosobowych, w skład których mogą wchodzić również dzieci lub kobiety, często elegancko ubrane. Szczególnie łatwo ofiarami złodziei kieszonkowych padają mężczyźni trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni oraz kobiety z torebkami przewieszonymi przez ramię.
Sposób działania kieszonkowców:
-
najczęściej „pracują” w grupie, często w duecie – kradzieży dokonuje jeden ze złodziei, pozostali odwracają uwagę, ubezpieczają, przechwytują łup;
-
kieszonkowcem może być każdy: młody przystojny mężczyzna, nobliwy emeryt, bezradna staruszka, niewinnie wyglądające dziecko itp. Specjaliści tej „branży” starają się niczym nie wyróżniać;
-
nie mają bagażu, który krępowałby ruch, ale najczęściej typową torbę, reklamówkę lub przewieszony przez rękę płaszcz lub kurtkę;
-
wykorzystują ścisk w przejściach, kolejkach, na korytarzach, a także tzw. gorączkę podróżną, zajmowanie miejsc, rozmieszczanie bagażu itp. Aranżują wtedy przypadkowe potrącenie lub otarcie się w wyniku potknięcia;
-
za upatrzoną ofiarą potrafią chodzić nawet kilka godzin, wybierając dogodną dla siebie sposobność;
-
skradzione portfele, saszetki są – po natychmiastowym przekazaniu ich obstawie – opróżniane z zawartości i wyrzucane;
-
skradzione dokumenty i klucze mogą być wykorzystane do okradzenia domu ofiary.
Techniki działania kieszonkowców:
„sztuczny tłok” – usypiają czujność ofiary, popychając ją i aranżując ścisk wokół niej;
„na kosę” – kradzież dokonywana jest przez przecięcie kieszeni, torebki czy siatki;
„zza parawanu” – sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez rękę;
Kobieto:
-
przechowuj niewielkie kwoty pieniędzy w kilku miejscach;
-
rzeczy wartościowych i portfela nie noś w reklamówkach (łatwo je przeciąć);
-
jeśli nosisz pieniądze, dokumenty i klucze w torebce, chowaj je w przegródce z dodatkowym zapięciem ;
-
w miejscach o dużym natężeniu ruchu trzymaj torebkę szczególnie mocno, aby nie zwisała swobodnie, tylko znajdowała się z przodu;
-
w trakcie zakupów staraj się nie prezentować zawartości portfela;
-
kasując bilet w autobusie nie kładź jednocześnie torebki na siedzeniu.
Mężczyzno:
-
nie noś portfela ani w tylnej kieszeni spodni, ani w bocznych kieszeniach marynarki lub płaszcza;
-
miej dodatkową – umieszczoną w nietypowym miejscu – kieszeń przeznaczoną na pieniądze;
-
nie noś portfela tak grubego, że widać go niezależnie od tego,w której jest kieszeni;
-
nie noś portfela w lewej wewnętrznej kieszeni marynarki (najlepiej przełożyć do prawej);
-
w publicznych miejscach pamiętaj o zapięciu marynarki i płaszcza, szczególnie gdy obie ręce masz zajęte np. bagażem.
Ruch drogowy - odblaski
Bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych szczególnie teraz, kiedy zmrok zapada coraz wcześniej. Używanie odblasków przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym, to OBOWIĄZEK. Używanie odblasków przez pieszych w mieście, to ROZSĄDNA KONIECZNOŚĆ.
Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Choć przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.
Dodatkowym utrudnieniem jesienią (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację o czym warto również pamiętać wsiadając za kierownicę pojazdu i poruszając się po drogach.
Przypomnijmy!
Art. 11 ust 4a Prawo o ruchu drogowym –Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba ze porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku