Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku! Nie pozwól ukraść swojej tożsamości

System Dokumenty Zastrzeżone chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. To ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Dzięki niej, udaremniono ponad 115 tysięcy prób wyłudzeń kredytów.

Wystarczy zgłosić nasz dokument w jednym banku, aby dane automatycznie przekazano do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłano do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Jeśli ktoś spróbuje posłużyć się zastrzeżonym dokumentem to operacja zostaje zablokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest policja.
Liczba zastrzeganych dokumentów tożsamości regularnie wzrasta. Na koniec wrzesnia 2023 roku w Centralnej Bazie Danych Systemu DZ zastrzeżonych było ponad 2,4 miliona dokumentów tożsamości. W ten sposób udaremniono ponad 115 tysięcy prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 5,7 miliona złotych.
Jeśli zgubiliśmy lub utraciliśmy dokument (między innymi: dowód osobisty, prawo jazdy, książeczkę wojskową czy kartę płatniczą) zastrzegamy go w swoim banku. Jeśli nie prowadzimy rachunku, możemy to zrobić w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia od wszystkich (lista:www.DokumentyZastrzezone.pl). Musimy o tym fakcie powiadomić gminę lub placówkę konsularną w celu wyrobienia nowego dokumentu. Jeśli się okaże, że dokument został skradziony (czyli nastąpiło przestępstwo) to tylko wtedy udajemy się do najbliższej jednostki policji w celu złożenia stosownego zawiadomienia.
Na stronie internetowej www.DokumentyZastrzezone.pl, uzyskamy informację co zrobić w przypadku zgubienia lub kradzieży dokumentów, listę najważniejszych dokumentów jakie się powinno zastrzec w banku, a także listę banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób.

sierżant sztabowy Katarzyna Biniaszczyk

Powrót na górę strony