Nietrzeźwi zduńskowolanie za kierownicą, dodatkowo bez uprawnień
Policjanci wyeliminowali z ruchu dwoje zduńskowolan, którzy byli nietrzeźwi i kierowali pojazdami, chociaż nie mieli uprawnień. Za swoją bezmyślność będą tłumaczyć się przed sądem. Wysoka grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności czeka tych, którzy poruszają się po drogach publicznych bez stosowanych uprawnień.
Pomimo zaostrzonych kar i policyjnych apeli, wciąż zdarzają się osoby, które decydują się wsiąść za kierownicę będąc pijanym oraz bez prawa jazdy. Przykłady z ostatnich dni pokazują, że niestety nieodpowiedzialnych zachowań nie brakuje również na drogach Zduńskiej Woli. Są wśród kierujących osoby, które nie zdały lub nie przystąpiły do państwowego egzaminu na prawo jazdy, a także kierujący, którzy stracili takie uprawnienia, bo jeździli w stanie nietrzeźwości i sąd zakazał im poruszać po drogach, by nie byli zagrożeniem dla innych. Ponadto, nadal za kierownicę wsiadają osoby, które nie dość że nie powinny kierować, to dodatkowo wcześniej spożywały alkohol.
- 19 lutego, patrol prewencji zatrzymał do kontroli pojazd marki Volkswagen. Za kierownicą był 44-letni zduńskowolanin. Miał prawie 2 promile alkoholu, ale nie miał uprawnień by prowadzić samochód. Okazało się, że sąd wydał wyrok, w którym zakazał mu kierowania pojazdami, bo w 2019 roku, kierował samochodem, chociaż miał 3,5 promila alkoholu. Teraz o jego dalszym losie ponownie zdecyduje sąd. Musi się liczyć ze znacznymi konsekwencjami swojego zachowania. Grozi mu wysoka grzywna, a także kara pozbawienia wolności do 5 lat, za niestosowanie się do decyzji sądu.
- 20 lutego, w godzinach wieczornych, policjanci patrolujący ulice miasta, zauważyli pojazd, którego sposób jazdy wskazywał, że kierujący może być nietrzeźwy. Po zatrzymaniu do kontroli, okazało się, że pojazdem marki Mazda kierowała 49-letnia zduńskowolanka. Miała 1,5 promila alkoholu w organizmie i nie miała uprawnień do kierowania.
Przypominamy! Aby legalnie poruszać się jakimkolwiek samochodem, motocyklem czy też innym pojazdem mechanicznym po drogach publicznych trzeba mieć prawo jazdy. Kierowanie pojazdami bez odpowiednich uprawnień jest wykroczeniem, jednak obecne kary za jego popełnienie są bardzo wysokie. Wysokość grzywny wzrosła wielokrotnie, a każda jazda bez prawa jazdy kończy się w sądzie, gdzie oprócz wysokiej kary finansowej, dochodzi sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
Pamiętajmy jednak, że jazda bez uprawnień pozostaje wykroczeniem tylko dla tych, którzy wcześniej nie mieli prawa jazdy. Natomiast kierowcy, którzy kierują pojazdami nadal, pomimo tego, że ich uprawnienia zostały cofnięte, popełniają już przestępstwo i wtedy grozi im kara pozbawienia wolności do lat 5 (art. 244 kodeksu karnego).
Każdy pijany kierowca na drodze to potencjalny zabójca. Jest zagrożeniem zarówno dla siebie jak i dla innych użytkowników dróg. Zwracamy się z apelem: nie tolerujmy pijanych kierowców. Wykażmy się odpowiedzialnością i reagujmy widząc, że nietrzeźwa osoba wsiada za kierownicę. Możemy zapobiec tragedii zabierając kluczyki lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał. Każde zgłoszenie to uratowanie czyjegoś zdrowia, a nawet życia.
sierżant sztabowy Katarzyna Biniaszczyk