Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci oddali hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej

Na cmentarzu parafialnym w Zduńskiej Woli, odbyło się spotkanie upamiętniające 18 policjantów pochodzących ze Zduńskiej Woli lub związanych służbowo z naszym miastem, zamordowanych w 1940 roku przez NKWD. Pod pamiątkową tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze. Oprócz funkcjonariuszy, na uroczystości byli obecni włodarze, a także członkowie rodzin zamordowanych policjantów.

22 kwietnia 2024 roku, na cmentarzu parafialnym w Zduńskiej Woli przy ulicy Łaskiej odbyło się uroczyste spotkanie, w celu upamiętnia 18 policjantów Policji Państwowej z okresu II Rzeczypospolitej Polskiej. Funkcjonariusze zostali zamordowani przez NKWD w 1940 roku na ziemiach wschodnich.
Uroczystość rozpoczęła się od słów wstępu, które wygłosił prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 roku” w Łodzi Jarosław Olbrychowski. Podziękował Komendantowi Powiatowemu Policji w Zduńskiej Woli insp. Robertowi Krawczykowi, za kultywowanie pamięci o pomordowanych policjantach, nie tylko na terenie ziemi zduńskowolskiej, ale również za inicjatywę związaną z utworzeniem „Alei Dębów Pamięci” w Łasku. Tam uhonorowano pamięć dwunastu Bohaterów Zbrodni Katyńskiej związanych z ziemią łaską. Następnie, Jarosław Olbrychowski nadał insp. Robertowi Krawczykowi, medal imienia Jadwigi Dunin – Borkowskiej Maleszewskiej – pierwszej przewodniczącej Stowarzyszenia Rodzina Policyjna. Medal został nadany „za zasługi w przywracaniu prawdziwej historii Polski w aspekcie służb mundurowych II RP, ze szczególnym uwzględnieniem Policji Państwowej i kultywowaniem wzorowych postaw kierownictwa Komendy Głównej Policji Państwowej oraz kreowaniem etosu organizacyjnego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna”.
Policjanci, na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Zduńskiej Woli insp. Robertem Krawczykiem, oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Złożono kwiaty i zapalono znicze. Obecna na uroczystości była między innymi Starosta Zduńskowolski Hanna Iwaniuk, Prezydent Miasta Zduńska Wola Konrad Pokora, Dyrektor Muzeum Miasta Zduńska Wola Tomasz Polkowski, przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzina Policyjna w Łodzi i jednocześnie inicjator przedsięwzięcia powstania tej pamiątkowej tablicy - Pan Grzegorz Mordal. Obecni byli również członkowie rodzin zamordowanych policjantów, którzy po uroczystości pokazywali rodzinne pamiątki i wspominali w opowieściach o zamordowanych funkcjonariuszach.
Poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli, oddał hołd zamordowanym. Uwieńczeniem była Msza Święta, odprawiona w Bazylice Mniejszej Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli, w której udział wzięli uczestnicy uroczystości.

 

sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk

  • Przed tablicą pamiątkową, są zebrane osoby, trzymają w rękach kwiaty, są również umundurowani policjanci.
  • Przed tablicą pamiątkową, są zebrane osoby, trzymają w rękach kwiaty, są również umundurowani policjanci. Przy tablicy stoi mężczyzna, zwraca się do zebranych osób wokół tablicy.
  • Mężczyzna stoi przed policjantem, podają sobie ręce, w tle tablica pamiątkowa, na której są wypisane nazwiska zamordowanych policjantów.
  • Po lewej stronie, w etu lezy medal, po prawej stronie jest legitymacja nadania medalu.
  • Prezydent miasta pochyla się przy tablicy, by złożyć wieniec kwiatów.
  • Mężczyzna pochylony przed tablica, składa kwiaty.
  • Mężczyźni i kobiety składają kwiaty przed tablicą.
  • Dwóch mężczyzn stoi przed tablicą, pochylają głowy by oddać hołd pomordowanym.
  • Dwaj umundurowani policjanci idą w stronę tablicy. Jeden trzyma kwiaty, a drugi znicz.
  • Policjanci stoją przed tablicą i salutują.
  • Poczet sztandarowy KPP Zduńska Wola, trzech policjantów stoi przed tablicą, jeden z nich trzyma pochylony sztandar.
  • Tablica pamiątkowa z wypisanymi nazwiskami pomordowanych policjantów. Pod płyta leżą kwiaty i pala się znicze.
  • Dwie kobiety pokazują sobie stare zdjęcia, na których są pomordowani policjanci.
  • Archiwalne zdjęcie zamordowanego policjanta, który pozuje do zdjęcia w mundurze z żoną i trójką swoich dzieci.
  • Wnętrze kościoła, po lewej stronie stoją umundurowani policjanci z pocztem sztandarowym, a po prawej stronie, przy krzesłach stoi umundurowany policjant i trzech mężczyzn.
Powrót na górę strony