Informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obowiązki rowerzysty – warto o nich pamiętać dla bezpieczeństwa swojego, innych kierujących i pieszych

Rowerzysta to uczestnik ruchu drogowego, który jak każdy użytkownik drogi, ma swoje prawa, ale i obowiązki. Należy dbać o własne bezpieczeństwo i trzeba też pamiętać o innych. Przypomnij sobie obowiązujące przepisy ruchu drogowego, sprawdź stan techniczny swojego pojazdu i pamiętaj, że przed przejściem dla pieszych należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę.

Kto choć raz zajrzał do ustawy Prawo o ruchu drogowym po zdanym egzaminie na kartę rowerową lub na prawo jazdy? Zazwyczaj jest tak, że po zdobyciu uprawnień mało kto uzupełnia i aktualizuje swoją wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego. A przecież PRZEPISY SĄ AKTUALIZOWANE z uwagi na zmieniające się sytuacje na drodze. Natężenie ruchu kołowego jest coraz większe – liczniej pojawiają się pojazdy, takie jak hulajnogi elektryczne i urządzenia transportu osobistego. Każdemu z kierujących takimi pojazdami należy się miejsce na drodze. Żeby wiedzieć, gdzie ono jest, trzeba być na bieżąco z przepisami.

Rowerzysto pamiętaj - chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla pieszych!

OBOWIĄZKIEM ROWERZYSTY jest korzystanie z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
Jeżeli brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, ROWERZYSTA MA OBOWIĄZEK poruszać się po jezdni lub poboczu.

Rowerzysta może skorzystać z chodnika, w ściśle określonych sytuacjach:
- kiedy opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat;
- kiedy wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty - śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła;
Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Osoby między 10 a 18 rokiem życia, aby jeździć na rowerze po drodze publicznej, muszą mieć do tego uprawnienia – czyli kartę rowerową. Obowiązek posiadania karty rowerowej (lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 i T) dotyczy osób chcących korzystać z hulajnogi elektrycznej oraz urządzenia transportu osobistego (UTO).

Warto też pamiętać, że dziecko do 10 roku życia może poruszać się na rowerze WYŁĄCZNIE POD OPIEKĄ osoby dorosłej.

Grafika przedstwia rower oraz elementy, w które każdy rower powinien być wyposażony

Kilka uwag do rowerzystów:

  •    Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź stan techniczny swojego roweru. Zwróć uwagę na poziom ciśnienia powietrza w oponach, upewnij się też, że masz sprawnie działające hamulce, oświetlenie i sygnał dźwiękowy. Podstawy możesz sprawdzić sam, ale aby mieć pewność, że jazda po zimowym „postoju” będzie bezpieczna, najlepiej wybrać się do profesjonalnego warsztatu rowerowego.
  •    Nie należy bezgranicznie wierzyć w posiadanie pierwszeństwa przejazdu. Lepiej zachować rozwagę przy przejeżdżaniu przez przejazd dla rowerzystów niż narazić się na obrażenia ciała w kontakcie z pojazdem.
  •    Pamiętaj też o elementach odblaskowych – zwiększają one widoczność na drodze, a tym samym mają wpływ na bezpieczeństwo.
  •    Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych, jeśli chce je przekroczyć.

Życzymy samych bezpiecznych wycieczek rowerowych!

 

 

sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk

  • Zdjęcie zrobione z wnętrza radiowozu. Widać na desce rozdzielczej biała czapkę policyjną, a po drodze, przed radiowozem jedzie rowerzysta.
  • Dwaj policjanci, rozmawiają z rowerzystą
Powrót na górę strony